Yeni pasaport için gerekli evraklar 2017 !

Tarafından   Aralık 2, 2016

Yani pasaport için gerekli evraklar 2017 başlıklı yazımızda ; 2017 yılında yeni pasaport ya da süresi biten pasaportlar için başvuru yapacak vatandaşlardan hangi belgeler istenir ? Vatandaş 2017 yılında pasaport harcı ve defter ücreti için ne kadar ödeyecek? işte merak edilen konular ele alınacak.yeni-pasaport-basvurusu-icin-gerekl-evraklar-neler

Yurtdışına ; gezi,(turistik amaçlı), eğitim , ticaret , haç-umre ya da her hangi bir aile ziyareti için çıkış yapacak vatandaşların ,ilgili ülkeye vize başvurusu yapmadan önce mutlaka emniyet müdürlüklerinden geçerli pasaport çıkartmaları gerekiyor.

Pasaport müracaatı yapacak şahsın, başvuru esnasında mutlaka kendisinin bulunması gerekmektedir. Kişinin kendisi olmadan ya da vekâletname ile pasaport müracaatı kesinlikle kabul edilmemektedir.

Pasaport kanununa göre T.C. vatandaşlarına verilen uluslar arası geçerliliği olan e pasaportlar Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tek merkezde tanzim edilir ve başvuruda bulunan vatandaşların yeni pasaport alabilmesi için gerekli şartları yerine getirmeleri şart..

Yurtdışına çıkmak isteyen T.C Vatandaşlarına verilen pasaport bordo renkte olan Umuma mahsus pasaportdur. peki umuma mahsus pasaport (bordo pasaport) nedir ? Bordo pasaport çıkartmak için gerekli belgeler nelerdir?

Hizmet, hususi veya diplomatik pasaport başvurusu için 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda belirtilen şartları taşımayan kişiler borda renkli umuma mahsus pasaport başvurusunda bulunabilirler.

Yeni pasaport çıkartmak için gerekli belgeler neler?

Ülkemizde umuma mahsus (bordo) pasaport işlemleri İstanbul İl Emniyet Müdürlüklerinin Pasaport Şube Müdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliği tarafından yapılmaktadır.

YENİ PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN RANDEVU ALMA LİNKİ

Yeni pasaport paşvurusunda bulunacak vatandaşlar, Emniyet Genel Müdürlüğünün epasaport randevu sisteminden ,istedikleri il veya ilçe emniyet müdürlüklerinden alacakları randevunun ardından , randevu gününe kadar kendilerinden istenecek belgeleri hazırlamaları gerekiyor.

Umuma mahsus (bordo) pasaport başvurusu için gerekli belgeler şöyle;

1) 0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere, son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren
– 50mm X 60mm ebatlarında
– Arka Fonu Beyaz
– Biyometrik özelliklere sahip fotoğraf
2) Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı,( başvuru esnasında mutlaka ibraz edilmeli)

3)Bunun dışında yeni pasaport müracatı esnasında şahıslardan parmak izi alınacaktır. Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır.Daha önce herhangi bir sebeple( sürücü belgesi, silah ruhsatı, pasaport alan) parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelendirmeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmayacaktır.2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış ve daha büyük çocuklardan parmak izi alınmaktadır.

4)Pasaport Harç ve Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı.
– Dekontun üzerinde Tahsil Edilmiştir kaşesinin basılması
– Dekontun 1. Nüshasının müracaatta sunulması (en üst nüsha)
– Dekontun üzerinde tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir
Pasaport Harçaları için Tıklayınız
5)Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı getirilmelidir.

Pasaport defter bedellerini “pasaport defter bedeli” adı altında, Harç bedelleri ise “e-Pasaport harç bedeli” adı altında, Maliye Bakanlığı’na bağlı il/ilçenin defterdarlık/malmüdürlüklerine, veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan aşağıdaki bankalara yatırabilir.

Akbank ,Aktifbank,Albaraka Türk Katılım Bankası ,Alternatif Bank,Anadolubank,Arap Türk Bankası ,Citibank ,Denizbank ,BurganBank,FibaBanka , Finansbank ,Garanti Bankası ,HSBC Bank ,ING Bank ,Kuveyt Türk Katılım Bankası ,Odeabank , Şekerbank ,T.C. Ziraat Bankası ,ICBC Turkey Bank A.Ş. , TurkishBank ,Turkland Bank ,Türk Ekonomi Bankası (TEB) , Türkiye Finans Katılım Bankası ,Türkiye Halk Bankası ,Türkiye İş Bankası , Türkiye Vakıflar Bankası , Yapı ve Kredi Bankası ,Ziraat Katılım Bankası

Basımı tamamlanan pasaportlar ,başvuru esnasında ibraz edilen adrese posta ile 10-15 gün arasında teslim edilecektir.