Süresi Biten Pasaportlar için Yeni Çipli Pasaport Başvurusu

Tarafından   Kasım 14, 2016

Kullanım süresi sona eren pasaportların süresi uzatılamadığı için , pasaport yenileme başvurusunda bulunarak yeni çipli pasaport almaları gerekiyor.Yeni çipli pasaport  başvurusu  yapacak şahısların yaşı kaç olursa olsun pasaport müracaatına bizzat gelmesi gerekmektedir.
cipli-pasaport-basvurusu

Yurtiçinde ya da yurtdışında vatandaşların , pasaport kullanım süreleri sona eren vatandaşlar için pasaport yenileme hizmetleri veriliyor. Pasaportlarının süresü sona eren vatandaşlar pasaport yenileme işlemlerini Türkiye genelinde Emniyet Genel Müdürlüğü ,yurtdışında ise konsolosluklar aracılığı ile gerçekleştirebiliyor. Günümüzde kullanınmda olan elektronik pasaport ( e-pasaport ) modeli ile birlikte pasaport yenileme işlemlerinde de önemli değişiklikler meydana geliyor.

Pasaport kullanım süresi sona eren vatandaşlar pasaport yenileme hizmeti için nereye başvuracak?

İnternetin insan hayatına girmesiyle birlikte hayat daha da kolaylaştı.Bununla birlikte sınırların kalktığı dünyada da insanlar değişik yerler görmek ve gezmek için sürekli arayış içindeler.Uluslar arası düzeyde seyahat gerçekleştirebilmek için vatandaşı olunan ülkenin pasaportuna sahip olmak gerekiyor.Bu kural hukuki ve yasal olarak tüm ülkelerde uygulanıyor. Bu çerçevede Türkiye’de Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen pasaport hizmetleri ile vatandaşların küreselleşen modern yüzyıl dünyasında uluslar arası seyahatlerini son derece pratik ve kaliteli koşullar çerçevesinde gerçekleştirebilme şansına sahip olabilmeleri sağlanıyor.

Türkiye’den dünyanın herhangi bir noktasına seyahat yapaacak vatandaşların pasaport başvurularından pasaport yenileme başvurularına kadar her türlü işlem için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvurmak gerekiyor.

Uluslar arası seyehatlarda ,(ticari veya gezme amaçlı fark etmeksizin) vatandaşların gümrükten çıkabilmeleri bir başka ülkeye gireş yapabilmeleri için kesinlikle pasaport sahibi olması gerekiyor. Kullanıcı sıfatı ve kullanım amaçları çerçevesinde sunulmakta olan birbirinden farklı pasaport sınıfları bulunuyor. Bunun yanı sıra tüm dünyada olduğu gibi vatandaşların almış oldukları pasaportlarının belirli bir geçerlilik süresi bulunuyor. Eğer bu geçerlilik süresi dolar ise vatandaşların pasaportlarının kullanılabilirliğini sürdürebilmek amacı ile pasaport yenileme işlemlerini gerçekleştirmek zorunda. Yurtiçinde pasaport yenileme işlemleri için doğrudan Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvuru gerçekleştirebiliyor.

Ülkemizde kamu hizmetleri alanı çerçevesinde daha iyi pasaport hizmetlerinin sunulabilmesi ve pasaportun uluslar arası sıtanndartlara ulaştırmak amacı ile pek çok kamu hizmeti alanında olduğu gibi pasaport hizmetlerinde de teknolojik entegrasyon gerçekleştirildi. Böylece Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Türkiye’de e-pasaport modeli uygulamaya alındı. Bu şekilde vatandaşların yurtdışı seyahatlerinin çok daha konforlu ve çok daha pratik bir hale getirilmesi sağlandı. Ancak bu durum günümüz modern yüzyıl Türkiye’sinde pasaport kullanıcısı olan vatandaşların geçerlilik süresi dolan pasaportlarına yönelik olarak gerçekleştirmek durumunda olduğu pasaport yenileme işleminde de ciddi düzeyde işlem farklılıkları meydana geldi.

E-pasaport modeli ile birlikte pasaportlarda mevcut olan kullanım süresi geçerliliğini verilen süre içersinde devam ettiriyor. Ancak vatandaşlar çipli e-pasaport modeli ile birlikte artık pasaport yenileme işlemi gerçekleştiremiyor. Bunun nedeni ise pasaportların entegrasyonunu sağlayan ve daha kaliteli kullanım imkanı sunan e-pasaport modelinde pasaport yenileme işlemleri yerine geçerlilik süresi dolmuş olan pasaportlara yönelik olarak vatandaşlar tarafından yeni çipli e-pasaport başvurusunun gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Vatandaşların tüm epasaport başvuru işlemleri ve pasaport yenileme işlemleri çerçevesinde yeni başvurularını daha hızlı ve daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilmelerinin sağlanabilmesi amacı ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından internet üzerinden e-pasaport hizmetleri sunulmaya başlandı. Böylelikle internetin olduğu her yerden internete erişim sağlayabilen vatandaşlar birkaç dakika içerisinde yeni pasaport başvurusu işlemlerini kurumun bu e-pasaport ekranı üzerinden gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor.

E-Pasaport Başvursu Yapmak İçin Tıklayınız

MÜRACAAT EVRAKLARI

TC kimlik numaralı Nüfus Cüzdanı (15 yaşından büyüklerde fotoğraf olması gerekmektedir)

2 adet Biyometrik Fotoğraf (5X6 cm).

Biyometrik fotoğraf cepheden çekilmiş, güneş gözlüksüz, arka fonu beyaz renkte olan normal bir vesikalık fotoğraftır.

Biyometrik fotoğraf çizgi (kalın ya da ince) ile çerçeve içine alınmamalıdır.

Biyometrik fotoğraflarda yüz 32 ile 36 mm arasında olmalıdır.
Fotoğrafların 5X6 cm ebatlarından küçük olması durumunda tarayıcıda taranamamaktadır.

Pasaport Defter Bedeli Makbuzu

Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen Pasaport Defter Bedeli , Tüm Bankalar ve Emniyet Müdürlüğü içerisinde bulunan Vergi Dairesi veznesine yatırılabilir.

Vergi tahsil alındısının “MÜKELLEF” yazılı birinci suretine “TAHSİL EDİLMİŞTİR”kaşesi ile banka görevlisinin“ISLAK İMZASININ” bulunması gerekmektedir. Dekont müracaat esnasında ibraz edilecektir. İnternetten bu hesaba havale veya EFT yapılsa bile bankalardan bizzat makbuz alınması gerekmektedir.

Pasaport Harç Bedeli Makbuzu

Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen Pasaport Harç Bedeli, tüm Bankalara yatırılabilir. Dekonta “TAHSİL EDİLMİŞTİR”kaşesi basılıp yetkililer tarafından imzalanmasından sonra “MÜKELLEF” yazılı birinci nüshasının alınması gerekmektedir. Buna dair makbuz (Dekont) müracaat esnasında ibraz edilecektir. Yeni düzenlemelerle birlikte Umuma Mahsus Pasaportlar 10 yıla kadar tanzim edilebilmekte olup, 18 yaşından küçük olanlar için bu süre 5 yıl olarak uygulanmaktadır.

Mevcut Pasaport

Daha önce alınmış bir pasaport var ise, müracaat esnasında bu pasaportun da getirilmesi gerekmektedir.

18 Küçük Olanlar ile Mahcurlar İçin Muvafakatname
18 yaşından küçük olanlar ve mahcurların pasaport alabilmeleri için kanuni mümessilleri tarafından noterce veya pasaport vermeye yetkili makamlarca tanzim edilmiş muvafakatname ibraz etmeleri gerekmektedir.
4721 Sayılı Türk Medeni kanununun ilgili maddesi gereği; Evlilik devam ettiği sürece anne ve baba birlikte muvafakat vereceklerdir. Ortak hayata son verme, boşanma halinde Mahkeme tarafından velayat kime verilmiş ise sadece onun muvafakatı, anne veya babadan birinin ölümü halinde sağ olanın muvafakatı, anne ve baba evli ancak bunlardan birinin kısıtlı olması (ceza evinde olması) halinde velayetin kısıtlı olmayan tarafa ait olduğundan, kısıtlı olmayanın muvafatı (Kısıtlılık hali sona erince ikisinin muvafatı), anne ve babanın hastalığı, deneyimsizliği, özürlü olması vb. sebeplerden dolayı velayet görevini yerine getirememesi hallerinde Mahkeme kararı ile velayet kaldırılmış ise yine Mahkemece tayin edilen vasinin muvafakatının ibraz edilmesi gerekmektedir.

Pasaport alacak kişinin kaç yaşında olursa olsun pasaport müracaatına bizzat gelmesi gerekmektedir.

Öğrenci Meşruhatlı (Harçsız) Pasaport Almak İsteyen Vatandaşlarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir