Pasaport kaç günde çıkar 2017 ?

Tarafından   Aralık 8, 2016

Pasaport kaç günde çıkar ? pasaport yenileme kaç gün sürer, Millet olarak her nedense her işimizi son güne bırakmayı seviyoruz.İster yurtdışında isterse yurt içinde olsun  , pasaportun süresi bitinceye kadar bekler ya da  lazım olduğunda aklımıza gelir pasaport yenilemek.Hal böyle olunca da pasaport başvurusunda bulunacak şahısların ilk sorduğu soru  ” pasaport kaç günde çıkar ? ” oluyor.pasaport-kac-gunde-cikar

Yurtdışına çıkışlarda , geçerli pasaport olmazsa olmazlardan.Son zamanlarda ülkemizin uluslararası imajı bir çok ülkeyle yapılan vizesiz seyhaat anlaşmalarıyla bir hayli yükseldi.Böylelikle Türk vatandaşları bir çok ülkeye vizesiz geçerli pasaportla giriş yapabiliyor.

Vizesiz ya da vize alınarak yapılacak yurtdışı çıkışlarda sorun yaşamamak için pasaport süreleri mutlaka 3 aydan fazla olması pasaport sahibi için avantaj olacaktır.

Peki pasaport kaç günde çıkar?

Emniyet Müdürlüklerinde yeni pasaport başvuru işlemi ortalama olarak 5-10 dk. içinde tamamlanmaktadır. Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı/yazım) sırasına girmektedir.

Yeni pasaport başvurusu yurtiçinde emniyet müdürlüklerine yurtdışında ise konsololukların pasaport servislerinden yapılıyor. Yeni pasaport başvurusu esnasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda pasaport düzenleme merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı) sırasına girmektedir.

e-Pasaportların kişiselleştirilme işlemi Hac, Umre, Tatil sezonu vb. zamanlarda yaşanan müracaat yoğunluğu ve Darphaneden ihtiyaca cevap verecek kadar pasaport teslim edilmemesi vb. durumlar olmadığı sürelerde başvurunun yapıldığı gün içinde tamamlanacaktır. Ancak pasaport düzenleme sisteminin çok bileşenli bir bilişim sistemi olması dolayısıyla yaşanabilecek aksaklıklar göz önünde bulundurularak pasaport başvurusunda bulunacak vatandaşların planladıkları seyahatten en az on beş (15 -20) gün önce müracaatlarını yapmaları gerekmektedir..

YURTİÇİ PASAPORT BAŞVURU BİLGİSİ : e-Pasaport başvurularının yurtiçinde istisna durumlar dışında ortalama olarak 5 – 7 mesai gününde sonuçlandırılması öngörülmektedir.

Vatandaşların pasaport müracaat aşamasında ,randevu alırken bildikleri cep telefonu numaralarına pasaport gönderisinin PTT Genel Müdürlüğü tarafından teslim alınmasından itibaren barkot numarası ile birlikte aşamaları hakkında SMS ile bilgilendirme hizmeti verilmektedir.

Başvuru sahiplerinin e-Pasaportları, PTT Kargo aracılığıyla doğrudan (müracaatta belirtilen) adreslerine gönderilmektedir. e-Pasaport başvuru sahibine veya başvuru sırasında teslim alabilmesi için ismi belirtilen kişiye teslim edilmektedir.

Belirtilen adreste ilgili kişiye 2 defa ulaşılamaması durumunda e-Pasaport gönderileri 7 gün süre ile teslim alınmak üzere Posta Merkezinde bekletilmektedir. 7 gün içerisinde Posta Merkezinden teslim alınmayan pasaport gönderileri, ilgilisi tarafından teslim alınana kadar muhafaza edilmek üzere müracaat ettikleri Pasaport Birimine gönderilmektedir

YURTDIŞI PASAPORT BAŞVURU BİLGİSİ : e-Pasaport başvurularının yurtdışında istisna durumlar dışında ortalama olarak 7 – 10 mesai gününde sonuçlandırılması öngörülmektedir. Başvuru sahipleri ise e-Pasaportlarını yalnızca başvuruda bulundukları Büyükelçilik veya Başkonsolosluktan teslim alabileceklerdir.

Türkiye’de düzenlenen e-Pasaportların konsololsuklara gönderim ücreti olarak, 3 Avro veya karşılığındaki yerel para tahsil edilmektedir.

PASAPORT NE ZAMAN GELİR? BAŞVURU TAKİBİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir