NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ PASAPORT RANDEVU ALMA-BAŞVURU SORGULAMA 2018

Tarafından   Şubat 5, 2018

Nüfus Müdürlüğü pasaport randevu alma başvuru işlemleri  5 mart 2018 tarihi itibaren hayata geçiyor. Nüfus ve Vatandaşlık işlemlerinde yapılan yeni değişikliklerle birlikte yeni pasaport almak için başvurular il ve ilçe nüfüs müdürlüklerine yapılacak.

2018 yılnda ehliyet ve pasaportun emniyette alınarak nüfus müdürlüklerine devri konusunda çalışmalar son noktaya geldi.Vatandaşların başvuru esnasında ve başvuru sonrasında her hangi bir sıkıntı yaşanmaması için nüfus müdürlükleri tarafından tüm testler yapıldı..

Türkiye genelinde her yıl ayda ortalama 240 bin civarında pasaport için başvuru yapılıyor. Başvurular yakın zamana kadar emniyetin kendi sistemi üzerinde bakılıyordu, yapılan değişiklikle birlikte Nüfus ve Vattandaşlık müdürlüğü tarafından kullanılan MERNİS üzerinden bağlanılarak yapılacak.

Nüfus Müdürlükleri 5 Mart’tan itibaren kademe kademe pasaport dağıtma işlemini devralmaya başlayacak. Öncelikle belirlenecek 10 ilde,daha sonra 10 il daha eklenerek geçiş devam edecek. 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren ise tümüyle İl ve ilçe nüfus müdürlüklerine devredilmiş olunacak.

Hangi pasaportlar nüfus müdürlüklerinden verilecek?

Yeşil ve gri pasaportlar il müdürlüklerinde, diğer umuma mahsus pasaportları ise tüm ilçe müdürlüklerinden alınabilecek.Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü Emniyetten daha fazla, daha geniş bir alanda hizmet verecek. Dağıtımda herhangi bir gecikme olmayacak, aynı süre içerisinde vatandaş pasaportunu alabilecek. Böylelikle başvuruda bulunacak vatandaşın işi kolaylaşmış olacak. Ayrıca bu hizmetlerin nüfus müdürlüklerine geçmesi ile Emniyet Pasaport Dairesi ve Şubeleri kapanacak, ehliyet hizmetini veren polislerle birlikte toplamda 5 bin polis asli görevlerine dönecek.

Pasaport kaç para? 2018’de pasaport çıkartmak için ne kadar  harç ödenir?

29.12.2017 tarihli ve 30285 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 80 nolu Harçlar Kanunu Genel Tebliği ve 30.12.2017 tarihli ve 30286 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 56 no lu Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliğine göre;01.01.2018 tarihinden geçerli olmak üzere;

(Diplomatik, hususi damgalı, hizmet damgalı, umuma mahsus münferit pasaportlar için)

Pasaport cüzdan bedeli :108.00 TL.

(6) sayılı tarifede belirtilen yeni harç bedelleri;

6 Aya kadar Pasaport ücreti: 137.40 TL.

1 Yıl için Pasaport ücreti: 200.80 TL.

2 Yıl için Pasaport ücreti: 327.80 TL.

3 Yıl için Pasaport ücreti: 465.50 TL.

3 Yıldan fazla süreli Pasaport ücreti: 656.00 TL.

olarak belirlenmiştir.

Vatandaşların 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle pasaport başvuru işlemleri buna göre yapılacaktır.​​

Harçsız Pasaport Uygulaması Kimler için Geçerli?

Türkiye’deki üniversitelerde çalışan öğretim elemanları ile öğrenim gören öğrencilerin bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak üzere veya eğitim amacıyla yurt dışına çıkışlarında ilgili üniversiteden alacakları ve ilgili Vergi Dairesi Başkanlığı’na onaylatacakları harçsız pasaport talep yazısı ile müracaat etmeleri halinde belgede belirtilen süre kadar harçsız pasaport düzenlenir.

E-PASAPORT RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

KİMLİK KARTI RANDEVU SİSTEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

e-Pasaport için nasıl başvurabilirim?
Pasaport başvuru işlemleri genel itibari ile ilgili İl ve İlçe Nifus Müdürlüğü için randevu alınarak yapılmaktadır, web sitesi ’’e-pasaporta hemen başvur’’ kısmından gerekli adımları takip ederek randevu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yaşlı, hasta ve engelli vb. vatandaşlarımızın işlemleri randevusuz olarak ta alınmaktadır, Randevusuz müracaat işlemleri kısıtlı sayıdadır.
e-Pasaport randevu işlemleri yalnızca web sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

UMUMA MAHSUS PASAPORT

MÜRACAAT EVRAKLARI

TC kimlik numaralı Nüfus Cüzdanı (15 yaşından büyüklerde fotoğraf olması gerekmektedir)

2 adet Biyometrik Fotoğraf (5X6 cm).

Biyometrik fotoğraf cepheden çekilmiş, güneş gözlüksüz, arka fonu beyaz renkte olan normal bir vesikalık fotoğraftır.

Biyometrik fotoğraf çizgi (kalın ya da ince) ile çerçeve içine alınmamalıdır.

Biyometrik fotoğraflarda yüz 32 ile 36 mm arasında olmalıdır.
Fotoğrafların 5X6 cm ebatlarından küçük olması durumunda tarayıcıda taranamamaktadır.

Pasaport Defter Bedeli Makbuzu

Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen Pasaport Defter Bedeli , Tüm Bankalar ve Emniyet Müdürlüğü içerisinde bulunan Vergi Dairesi veznesine yatırılabilir.

Vergi tahsil alındısının “MÜKELLEF” yazılı birinci suretine “TAHSİL EDİLMİŞTİR”kaşesi ile banka görevlisinin“ISLAK İMZASININ” bulunması gerekmektedir. Dekont müracaat esnasında ibraz edilecektir. İnternetten bu hesaba havale veya EFT yapılsa bile bankalardan bizzat makbuz alınması gerekmektedir.

Pasaport Harç Bedeli Makbuzu

Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen Pasaport Harç Bedeli, tüm Bankalara yatırılabilir. Dekonta “TAHSİL EDİLMİŞTİR”kaşesi basılıp yetkililer tarafından imzalanmasından sonra “MÜKELLEF” yazılı birinci nüshasının alınması gerekmektedir. Buna dair makbuz (Dekont) müracaat esnasında ibraz edilecektir. Yeni düzenlemelerle birlikte Umuma Mahsus Pasaportlar 10 yıla kadar tanzim edilebilmekte olup, 18 yaşından küçük olanlar için bu süre 5 yıl olarak uygulanmaktadır.

Mevcut Pasaport

Daha önce alınmış bir pasaport var ise, müracaat esnasında bu pasaportun da getirilmesi gerekmektedir.

18 Küçük Olanlar ile Mahcurlar İçin Muvafakatname

18 yaşından küçük olanlar ve mahcurların pasaport alabilmeleri için kanuni mümessilleri tarafından noterce veya pasaport vermeye yetkili makamlarca tanzim edilmiş muvafakatname ibraz etmeleri gerekmektedir.

4721 Sayılı Türk Medeni kanununun ilgili maddesi gereği; Evlilik devam ettiği sürece anne ve baba birlikte muvafakat vereceklerdir. Ortak hayata son verme, boşanma halinde Mahkeme tarafından velayat kime verilmiş ise sadece onun muvafakatı, anne veya babadan birinin ölümü halinde sağ olanın muvafakatı, anne ve baba evli ancak bunlardan birinin kısıtlı olması (ceza evinde olması) halinde velayetin kısıtlı olmayan tarafa ait olduğundan, kısıtlı olmayanın muvafatı (Kısıtlılık hali sona erince ikisinin muvafatı), anne ve babanın hastalığı, deneyimsizliği, özürlü olması vb. sebeplerden dolayı velayet görevini yerine getirememesi hallerinde Mahkeme kararı ile velayet kaldırılmış ise yine Mahkemece tayin edilen vasinin muvafakatının ibraz edilmesi gerekmektedir.

Pasaport alacak kişinin kaç yaşında olursa olsun pasaport müracaatına bizzat gelmesi gerekmektedir.

Öğrenci Meşruhatlı (Harçsız) Pasaport Almak İsteyen Vatandaşlarımız

a-)Öğrenimine Türkiye’de devam edenler;

Öğrenimine Türkiye’de devam eden öğrencilerin, Öğrenim görülen Yüksekokul yönetimlerine (Rektörlük/Dekanlık/MYO Yönetimi/Enstitü Yönetimi vs.) başvurarak, okul yönetimince verilen öğrenci belgesiyle Defterdarlık/Mal Müdürlüğüne başvurarak onaylanan belge ile Pasaport Şube Müdürlüğüne müracaat etmesi gerekmektedir.

b-) Öğrenime yurtdışında devam edenler;

Öğrenimine yurt dışında ki okullarda devam eden öğrencilerin okullarından aldıkları “Öğrenci olduklarını belirtir belgeleri” ile T.C. Büyükelçiliği, Başkonsolosluğu, Eğitim Müşavirliğine başvurarak, söz konusu dış temsilciliklerimizce Maliye Bakanlığı arasında yapılacak yazışma sonucundan başkaca mani bir durumu olmaması halinde harçsız öğrenci pasaportu düzenlenebileceği,
Yurt içinde ise T.C Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu/Eğitim Müşavirliğince uygun görülmesi halinde uygun görüş yazısı ile Defterdarlık/Mal Müdürlüğüne başvurulması;

c-)Yurtdışındaki Okula kayıt yaptıracaklar için;

Yurtdışında, ÖSYS Yükseköğretim programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim kurumlarına yerleştirilenlerin ÖSYS sonuç belgesi ile T.C Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu/Eğitim Müşavirliğine başvurarak söz konusu dış temsilciliklerimizce Maliye Bakanlığı arasında yapılacak yazışma sonucunda Başkaca engel bir durum olmaması halinde harçsız öğrenci pasaportu alabilirler.

Yurt içinde,ÖSYS Yükseköğretim programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim kurumlarına yerleştirilenlerin ÖSYS sonuç belgesi ile Defterdarlık/Mal Müdürlüğüne başvurulması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir