Nüfus Müdürlüğü Pasaport , Ehliyet , Yeni Kimlik Kartı Başvuru işlemleri 2018

Tarafından   Ekim 8, 2017

Nüfus Müdürlüğü Pasaport , Ehliyet , Yeni Kimlik Kartı Başvuru işlemleri detayları için lütfen tıklayınız..2 Ocak 2018 tarigi itibaren ehliyet ve pasaport işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri tarafından yapılacak

Ehliyet ve Pasaport ile ilgili işler 2 Ocak 2018’den itibaren Emniyet Teşkilatından, Nüfus Müdürlüklerine geçecek. Şu ana kadar ehliyet ve pasaport başvuru ilemleri Emniyet Teşkilatı tarafından veriliyordu. 2 Ocak 2018’den sonra ehliyet ve pasaportun verilmesi ile ilgili iş ve işlemler Nüfus Müdürlükleri tarafından yapılacak. Emniyet Teşkilatı bu işleri İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine devredecek .

2 Ocak 2018 tarihinden itibaren ehliyet ve pasaport işlemleri Nüfus Müdürlükleri tarafından yapılmasına dair kanun düzenlemesi meclisten geçti. Tabi bu tarih Nüfus müdürlüklerinde yapılacak değişiklikler nedeniyle uzayabilir belki Ocak ayı değil de Mart ayına sarkabilir.İlk etapta ehliyet ve pasaport işlerini yapan Emniyetteki memurlar geçici süreliğine Nüfus Müdürlüklerine gelerek burada görev yapacaklar. Nüfus Müdürlüklerinde çalışan memurlara işi öğretecekler. Tahminen bu süre 6 ay kadar.

Bunun dışında ehliyet ve pasaport işlemleri için Nüfus Müdürlüklerine yeni cihazlar gelecek. Nüfus Müdürlüğü binamızın içinde ehliyet ve pasaport işlemlerinin yapılacağı kısımlar nüfus ve kimlik kartı işlemlerinin yapıldığı yerlerden ayrı olarak yapılacak. İlk etapta bir yoğunluk yaşanacağını tahmin ediyoruz. Her şey zamanla bir düzene oturacak ve vatandaşlarımız Nüfus Müdürlüklerinden hem kimlik kartı hem ehliyet hem de pasaport işlemlerini buradan alabilecekler..

Yeni kimlik kartları 1 hafta içinde vatandaşa ulaşıyor

Yeni kimlik kartları ilk dönemlerde 2-3 hafta gibi uzun sayılabilecek bir sürede vatandaş- larımıza ulaşıyordu. Ama artık yeni kimlik kartı başvurusu yapan bir vatandaşımıza 1 hafta içinde yeni kimlik kartını ulaştırıyoruz. İlk dönemlerde yaşanan yoğunluk artık azalsa bile yine de bir yoğunluk var diyebiliriz. Ama kimlik kartları artık daha kısa sürelerde yaklaşık 1 hafta içinde vatandaşlarımıza ulaşıyor. Şehir merkezlerinde bu süre 5-6 güne kadar da inebiliyor. Yeni kimlik kartı çıkarmak için vatandaşlarımız 15 lira ücret ödüyorlar

ALO 199 Randevu ve Başvuru Takip İşlemleri İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir