Isparta Yeni PAsaport Randevu Alma ve Başvuru Takip Girişi

Tarafından   Nisan 25, 2017

Isparta Emniyet Müdürlüğü yeni pasaport başvurusu için internetten pasaport randevusu almak zorunlu mu? Isparta Yeni Pasaport Randevu Alma işlemi için öncelikle merkezi randevu sistemine ziyaret etmeniz gerekiyor. Isparta Emniyet Müdürlüğü ile Yalvaç , Eğirdir , Senirkent İlçe Emniyet Müdürlüğünden yeni pasaport çıkartmak için başvurular şahsen yapılması gerekmektedir.

Umuma mahsus pasaport nedir ? Nasıl Alınır?
Halk arasında bordo pasaport olarak bilinen , hizmet, hususi veya diplomatik pasaport başvurusu için 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda belirtilen şartları taşımayan kişiler umuma mahsus pasaport başvurusunda bulunabilirler.

Yeni pasaport almak için başvuracak vatandaşlar  internetten pasaport müracaat birimlerinden randevu alacak. Randevu alan kişinin 10 dakika önce randevu alınan yerde olması gerekiyor. Başvuru yapacak kişinin yanında nüfus cüzdanı, 2 adet fotoğraf bulunması gerekiyor. Evrak teslimi sonrasında ise parmak izi veriliyor.

Isparta Emniyet Müdürlüğü için e-Pasaport randevu alma ekranı için tıklayınız

Eğirdir İlçe Emniyet Müdürlüğü

Yazla Mah. 4.Sk. Pol.Loj.Altı Eğirdir/ISPARTA Tel:(0246)3113299 Dahili:17 Randevusuz başvuru yapılmaktadır.

Isparta İl Emniyet Müdürlüğü
İstiklal Mah. 113. Cad.No:62 ISPARTA
Tel:(0246)2328450 Dahili:5415-5421-5422
Fax:(0246)2281483 E-mail: ispartapasaport@egm.gov.tr

Senirkent İlçe Emniyet Müdürlüğü

Kıbrıs Mah. Çaldıran Cad. Hükümet Konağı 1.Kat Senirkent/ISPARTA
Tel: (0246) 511 4454

Yalvaç İlçe Emniyet Müdürlüğü

Görgü Orta mahallesi Fabrika Cad. Hükümet Konağı No:9 Kat:1 Yalvaç/ISPARTA
Tel : (0246)4415559
Fax : (0246)4415952 E-Mail : yalvaç@egm.gov.tr

Parmak izi sonrası müraacaat ile birlikte Vergi Daire Başkanlığına online ulaştırılıp, merkezi olarak kişiselleştirilip, PTT kanalı ile vatandaşlara 3-7 günde postalanacak.

İlk kez pasaport alacak vatandaşlar başvuru linki üzerinden, randevu bilgilerini sorgulayabilir, istenilen bütün belgelerle birlikte, randevu tarihine ve saate uyarak, yetkili personele iletebilir. Böylece pasaport işlemleri hızlıca gerçekleştirilebilir. Uluslararası standartlarda hazırlanan e-pasaportlar 1 Haziran 2010 itibariyle kullanıma sunulmuştur. E-pasaport başvurularınızı Türkiye’de 81 il ve 310 İlçe Emniyet Müdürlüğüne, yurt dışında ise bağlı bulunduğunuz dış temsilciliğimize yapabilirsiniz. E-pasaport işlemlerinizi https://epasaport.egm.gov.tr/ ‘den kullanıcı referans numaranız ve T.C No’nuz ile halledebilirsiniz. Sitenin ’’e-pasaporta hemen başvur’’ kısmından gerekli adımları izleyerek randevu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Randevu aşaması, belgelerin neler olduğunu, başvuru aşamasından sonra takip edilmesi gerekenler dâhil tüm detaylar için iletişim numaraları ve sıkça sorulan sorular sizler için hazır bir şekilde beklemektedir. Yaşlı, hasta ve engelli vb. vatandaşlarımızın işlemleri randevusuz olarak da alınmaktadır. Randevusuz müracaat işlemleri kısıtlı sayıdadır. E-Pasaport randevu işlemleri yalnızca https://epasaport.egm.gov.tr/ sitesi üzerinden gerçekleşmektedir. E-pasaport başvurularına ilişkin her türlü bilgi, görüş ve önerileriniz için web sitesinin ‘Bize Yazın’ bölümünden bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Randevunuzu, bu sitede yer alan “Başvuru Durumunu Sormak İstiyorum” kısmına T.C Kimlik numaranızı ve daha önceden randevu aldığınızda e-posta adresinize gönderilmiş olan referans numaranızı girerek değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz. 30 günlük bir zaman diliminde randevunuzu en fazla 3 kere iptal edebilirsiniz. Yapmış olduğunuz e-Pasaport başvurunuzun hangi aşamada olduğunu “Başvuru Durumunu Sormak İstiyorum” başlığını tıklayarak ekranınızda görüntüleyebilirsiniz. E-devlet linkine tıklayarak pasaportunuzun nerde olduğunu ve size ne zaman ulaşacağını öğrenebilirsiniz.

YENİ PASAPORT İÇİN GEREKLİ BAŞVURU BELGELERİ NELERDİR?

İnternetten pasaport rabdevu işlemini tamamladıktan sonra vatandaşların başvurularının kabul edilebilmesi için randevu gününde istenen belgelerle başvuru merkezine gidilmesi gerekmektedir. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport için istenen belgeler şu şekildedir;

18 yaşından büyük reşit olan bireyler için gerekli evraklar

– Nüfus cüzdanı aslı

– 2 adet biyometrik resim

– Pasaport Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı

– Pasaport Harç Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı

– Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı

Yeni pasaport çıkartmak için gerekli harç ve defter bedeli Maliye veznelerine yahut anlaşmalı bankalardan yatırılması gerekiyor. Bankalarda pasaport harcı yatırıldığına dair makbuz alınması önem arz ediyor.

YENİ !!!  Yeni pasaport harcı ve defter bedeli ücretlerini görmek  için tıklayınız.

Müracaat sırasında parmak izi alınacaktır

Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır.Daha önce herhangi bir sebeple parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelendirmeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmayacaktır. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış ve daha büyük çocuklardan parmak izi alınmaktadır.
Müracaat tarihi itibariyle 18 yaşını ikmal etmemiş olanlara en fazla 5 yıl; 18 yaşından büyükler için en fazla 10 yıl pasaport tanzim edilmektedir.

Müracaat tarihi itibariyle 18 yaşını ikmal etmemiş olanlara en fazla 5 yıl; 18 yaşından büyükler için en fazla 10 yıl pasaport tanzim edilmektedir.

Pasaport Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı(Adına Pasaport Müracaatı Yapılacak Birey Adına Yatırılmalıdır).

– Dekontun üzerinde Tahsil Edilmiştir kaşesinin basılması – Dekontun 1. Nüshasının müracaatta sunulması (en üst nüsha) – Dekontun üzerinde tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir

Pasaport Harç Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı (Müracaat tarihi itibariyle 18 yaşını ikmal etmemiş olanlara en fazla 5 yıl; 18 yaşından büyükler için en fazla 10 yıl pasaport tanzim edilmektedir. Adına Pasaport Müracaatı Yapılacak Birey Adına Yatırılmalıdır).

– Dekontun üzerinde Tahsil Edilmiştir kaşesinin basılması – Dekontun 1. Nüshasının müracaatta sunulması (en üst nüsha) – Dekontun üzerinde tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir. -Umuma mahsus e-Pasaportlar; en az 6 ay olmak üzere, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yılllık, 4 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık olarak düzenlenmektedir. Müracaat tarihi itibariyle 18 yaşını ikmal etmemiş olanlara en fazla 5 yıl; 18 yaşından büyükler için en fazla 10 yıl pasaport tanzim edilmektedir.
Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir