HAKKARİ YENİ PASAPORT RANDEVU ALMA BAŞVURU SORGULAMA

Tarafından   Nisan 14, 2017

Hakkari Emniyet Müdürlüğü yeni pasaport başvurusu için internetten pasaport randevu almak zorunlu mu? Hakkari pasaport randevu alma başvuru sorgulama..
Hakkari Yeni Pasaport Randevu Alma işlemi için öncelikle merkezi randevu sistemine ziyaret etmeniz gerekiyor. Hakkari Emniyet Müdürlüğü ile  Şemdinli ve Yüksekova İlçe Emniyet Müdürlüklerinden yeni pasaport çıkartmak için başvurular şahsen yapılması gerekmektedir.

İlk kez pasaport alacak vatandaşlar başvuru linki üzerinden, randevu bilgilerini sorgulayabilir, istenilen bütün belgelerle birlikte, randevu tarihine ve saate uyarak, yetkili personele iletebilir. Böylece pasaport işlemleri hızlıca gerçekleştirilebilir. Uluslararası standartlarda hazırlanan e-pasaportlar 1 Haziran 2010 itibariyle kullanıma sunulmuştur. E-pasaport başvurularınızı Türkiye’de 81 il ve 310 İlçe Emniyet Müdürlüğüne, yurt dışında ise bağlı bulunduğunuz dış temsilciliğimize yapabilirsiniz. E-pasaport işlemlerinizi https://epasaport.egm.gov.tr/ ‘den kullanıcı referans numaranız ve T.C No’nuz ile halledebilirsiniz. Sitenin ’’e-pasaporta hemen başvur’’ kısmından gerekli adımları izleyerek randevu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hakkari Emniyet Müdürlüğü’nden e-Pasaport randevusu alma ekranı için tıklayınız

Hakkari İl Emniyet Müdürlüğü
Dağgöl Mah. Seyhan Cd. Van Yolu Üzeri 30000 HAKKARİ
Tel:(0438)2116531 Dahili:5430

Şemdinli İlçe Emniyet Müdürlüğü
Şemdinli İlçe Emniyet Müdürlüğü
Tel:(0438)4112096 Dahili:4906

Yüksekova İlçe Emniyet Müdürlüğü
Cengiz Topel Cd. Yüksekova/HAKKARİ
Tel:(0438)3514557 Dahili:7017

Randevu aşaması, belgelerin neler olduğunu, başvuru aşamasından sonra takip edilmesi gerekenler dâhil tüm detaylar için iletişim numaraları ve sıkça sorulan sorular hakkında detayları yine web sayfasında bulabilirsiniz. Yaşlı, hasta ve engelli vb. vatandaşların işlemleri randevusuz olarak da alınmaktadır. Randevusuz müracaat işlemleri kısıtlı sayıdadır. Yurtiçi E-Pasaport randevu işlemleri yalnızca https://epasaport.egm.gov.tr/ sitesi üzerinden gerçekleşmektedir. E-pasaport başvurularına ilişkin her türlü bilgi, görüş ve önerileriniz için web sitesinin ‘Bize Yazın’ bölümünden bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Randevunuzu, bu sitede yer alan “Başvuru Durumunu Sormak İstiyorum” kısmına T.C Kimlik numaranızı ve daha önceden randevu aldığınızda e-posta adresinize gönderilmiş olan referans numaranızı girerek değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz. 30 günlük bir zaman diliminde randevunuzu en fazla 3 kere iptal edebilirsiniz. Yapmış olduğunuz e-Pasaport başvurunuzun hangi aşamada olduğunu “Başvuru Durumunu Sormak İstiyorum” başlığını tıklayarak ekranınızda görüntüleyebilirsiniz. E-devlet linkine tıklayarak pasaportunuzun nerde olduğunu ve size ne zaman ulaşacağını öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Pasaport Başvuru Takibi için Tıklayınız

İLK DEFA UMUMA MAHSUS( LACİVERT ) PASAPORT ALACAK VEYA VAR OLAN PASAPORTUNU UZATMAK İSTEYEN VEYA GEÇERLİ BİR NEDENLE PASAPORTLARINI DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN ŞAHISLAR İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

– Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,

– Yeni alacaklar için 4, var olan pasaportunu geçerli bir nedenden dolayı (vize reddi alınması, sınır dışı kaşesi vurulması, eşkal değişikliği vb) değiştirmek isteyenler 3 fotoğraf, pasaportunu uzatmak (temdit) isteyenler 3 adet fotoğraf,

– İstenen süreye göre maliye veznelerine veya bankalara yatırılacak para karşılığı alınan harç makbuzu

– Pasaport bürolarından alınacak form doldurularak en yakın il, ilçenin (İkamet etme şartı yoktur, istenilen il, ilçeye müracaat edilebilir) pasaport bürolarına şahsen müracaat edeceklerdir.

Parmak İzi Alma: 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 5 inci maddesi uyarınca, kişilerin parmak izi ve fotoğraf verileri kayda alınarak elektronik sistemde saklanmaktadır. Pasaport, pasaport yerine geçen belgeler ( Gemi Adamı Cüzdanı, Uçuş mürettebatı Belgesi ), her çeşit silah ruhsatı ve sürücü belgesi alan vatandaşlarımızdan parmak izi alınmaktadır. Daha önceden sayılan sebeplerle parmak izi alınanlardan tekrar parmak izi alınmaz. Parmak izi alınması sırasında ele krem sürülmüş olması parmak iz almayı güçleştirmekte ve zaman kaybına yol açmaktadır. İşlemlerin en kısa sürede bitirilebilmesi, hızlı ve kaliteli hizmet verilebilmesi için Pasaport, pasaport yerine geçen belgeler, her çeşit silah ruhsatı ve sürücü belgesi almak için müracaat edenlerin müracaata gelmeden ellerine krem sürmeden gelmeleri önem arz etmektedir.

Yeni pasaportların çiplerinde, biometrik data ve kişinin parmak izinin yanı sıra çipte kişiye ait tüm bilgiler isim, soy isim, cinsiyet, fotoğraf, doğum tarihi, doğum yeri, imza da eklenecek.

Ancak vatandaşlar pasaportlara bakınca bir değişiklik görmeyecek. Sadece arka kapakta yer alacak çip, kapağın kalın durmasına neden olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir