GÜMÜŞHANE YENİ PASAPORT RANDEVU ALMA BAŞVURU SORGULAMA

Tarafından   Nisan 8, 2017

Gümüşhane Emniyet Müdürlüğü yeni pasaport başvurusu yapacak vatandaşların internetten pasaport randevu alması zorunlu mu?
Gümüşhane Yeni Pasaport Randevu Alma işlemi için öncelikle merkezi randevu sistemine ziyaret etmeniz gerekiyor. Gümüşhane Emniyet Müdürlüğü ile  Kelkit İlçe Emniyet Müdürlüklerinden yeni pasaport çıkartmak için başvurular şahsen yapılması gerekmektedir.

Gümüşhane Emniyet Müdürlüğü yeni pasaport başvurularını internet üzerinden alacağınız randevu ile kabul ediyor.Bunun dışında pasaport başvuru takibi online , referans numarası ile online yapılıyor.

Gümüşhane İl Emniyet Müdürlüğü İletişim
Karaer Mah. Valibey Sok. No:5 GÜMÜŞHANE
Tel:(0456)2131467 Dahili:5421

Kelkit İlçe Emniyet Müdürlüğü İletişim

Büyükcami Mah.Büyük Camii Sok. No:7 Kelkit/GÜMÜŞHANE
Tel:(0456)3171008

AB ile vize muafiyeti çerçevesinde, mevcut pasaportlar, parmak izi verilerinin yüklü olmaması nedeniyle, AB şartlarına uyumlu değildi. Uygulamaya konulacak yeni pasaportların hazırlıkları Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığınca, 1 Haziran’da tamamlandı. Ancak mevcut pasaportların tüketilmesi amacıyla uygulama için 1 Kasım tarihi beklendi

5682 sayılı Pasaport Kanununa göre, pasaport başvurularının şahsen yapılması gerektiğinden başvuru sahiplerinin müracaat sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir.Yeni pasaport için 0 Yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda, pasaport sahibi şahsen bulunmalıdır.

Gümüşhane e-Pasaport randevu alma ekranı için tıklayınız

Bordo (eski lacivert) Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport)
UMUMA MAHSUS (Lacivert) PASAPORTBu pasaport İl Emniyet Müdürlüklerince ve dış temsilciliklerimizce verilmektedir. Bu türden pasaport almak veya temdit (süresini uzatmak) ettirmek için il, ilçe emniyet müdürlüğü pasaport büro amirliğine, yurt dışında bulunan vatandaşlarımızsa dış temsilciliklerimize (Elçilik veya Konsolosluk) başvurmaları mümkündür. Nüfusa kayıtlı olunan il fark etmeksizin pasaport müracaatları bir (1) iş günü (Bir (1) iş gününden kasıt bir sonraki gün aynı saatler demektir) içerisinde neticelendirilmektedir. Ancak her hangi bir aksaklık olması ihtimaline karşı pasaport (Maliye veznelerinde olabilecek aksama, gerekli tahkikatın yapılması aşamasında yaşanacak bilgisayar ve sistem arızaları vb.) müracaatınıza üç(3) dört(4) gün öncesinden başlamanız tavsiye edilmektedir.

İLK DEFA UMUMA MAHSUS( LACİVERT ) PASAPORT ALACAK VEYA VAR OLAN PASAPORTUNU UZATMAK İSTEYEN VEYA GEÇERLİ BİR NEDENLE PASAPORTLARINI DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN ŞAHISLAR İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

– Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,

– Yeni alacaklar için 4, var olan pasaportunu geçerli bir nedenden dolayı (vize reddi alınması, sınır dışı kaşesi vurulması, eşkal değişikliği vb) değiştirmek isteyenler 3 fotoğraf, pasaportunu uzatmak (temdit) isteyenler 3 adet fotoğraf,

– İstenen süreye göre maliye veznelerine veya bankalara yatırılacak para karşılığı alınan harç makbuzu

– Pasaport bürolarından alınacak form doldurularak en yakın il, ilçenin (İkamet etme şartı yoktur, istenilen il, ilçeye müracaat edilebilir) pasaport bürolarına şahsen müracaat edeceklerdir.

Parmak İzi Alma: 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 5 inci maddesi uyarınca, kişilerin parmak izi ve fotoğraf verileri kayda alınarak elektronik sistemde saklanmaktadır. Pasaport, pasaport yerine geçen belgeler ( Gemi Adamı Cüzdanı, Uçuş mürettebatı Belgesi ), her çeşit silah ruhsatı ve sürücü belgesi alan vatandaşlarımızdan parmak izi alınmaktadır. Daha önceden sayılan sebeplerle parmak izi alınanlardan tekrar parmak izi alınmaz. Parmak izi alınması sırasında ele krem sürülmüş olması parmak iz almayı güçleştirmekte ve zaman kaybına yol açmaktadır. İşlemlerin en kısa sürede bitirilebilmesi, hızlı ve kaliteli hizmet verilebilmesi için Pasaport, pasaport yerine geçen belgeler, her çeşit silah ruhsatı ve sürücü belgesi almak için müracaat edenlerin müracaata gelmeden ellerine krem sürmeden gelmeleri önem arz etmektedir.

Yeni pasaportların çiplerinde, biometrik data ve kişinin parmak izinin yanı sıra çipte kişiye ait tüm bilgiler isim, soy isim, cinsiyet, fotoğraf, doğum tarihi, doğum yeri, imza da eklenecek.

Ancak vatandaşlar pasaportlara bakınca bir değişiklik görmeyecek. Sadece arka kapakta yer alacak çip, kapağın kalın durmasına neden olacak.

E-PASAPORT BAŞVURU RANDEVUSU NASIL ALINIR?
Çipli pasaport için başvurular internetten yapılıyor. EMG Müdürlüğünün merkezi randevu alma sayfasından randevu alınarak başvuru yapılır.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?
Vatandaşlar e-pasaporttan, pasaport müracaat birimlerinden randevu alacak. Randevu alan kişinin 10 dakika önce randevu alınan yerde olması gerekiyor. Başvuru yapacak kişinin yanında nüfus cüzdanı, 2 adet fotoğraf bulunması gerekiyor. Evrak teslimi sonrasında ise parmak izi veriliyor.

Parmak izi sonrası müraacaat ile birlikte Vergi Daire Başkanlığına online ulaştırılıp, merkezi olarak kişiselleştirilip, PTT kanalı ile vatandaşlara 3-7 günde postalanacak.

ESKİ PASAPORTLAR NE OLACAK?
Yeni pasaportlar alındıkça eski pasaportlar geçerliliğini yitirecek. Halihazırda vizesi olanlar vizelerini kullanmaya devam edecek.

Umuma mahsus pasaport nedir ?
Hizmet, hususi veya diplomatik pasaport başvurusu için 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda belirtilen şartları taşımayan kişiler umuma mahsus pasaport başvurusunda bulunabilirler.

YENİ PASAPORT İÇİN GEREKLİ BAŞVURU BELGELERİ NELERDİR?

İnternetten pasaport rabdevu işlemini tamamladıktan sonra vatandaşların başvurularının kabul edilebilmesi için randevu gününde istenen belgelerle başvuru merkezine gidilmesi gerekmektedir. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport için istenen belgeler şu şekildedir;

18 yaşından büyük reşit olan bireyler için gerekli evraklar

– Nüfus cüzdanı aslı

– 2 adet biyometrik resim

– Pasaport Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı

– Pasaport Harç Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı

– Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı

Yeni pasaport çıkartmak için gerekli harç ve defter bedeli Maliye veznelerine yahut anlaşmalı bankalardan yatırılması gerekiyor. Bankalarda pasaport harcı yatırıldığına dair makbuz alınması önem arz ediyor.

YENİ !!!  Yeni pasaport harcı ve defter bedeli ücretlerini görmek  için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir