Essen Başkonsolosluğu Pasaport Randevu Alma

Tarafından   Aralık 25, 2016

Essen Başkonsolosluğu pasaport randevu alma işlemi e-konsolosluk randevu sisteminden online yapılır. Essen Türk konsolosluğundan yeni e pasaport başvurusu yapacak vatandaşların randevu alması zorunlu olup randevusuz başvuru kabul edilmemektedir.

Essen Başkonsolosluğu Pasaport Randevu Alma İşlemi tamamlandıktan sonra sistemde tanımlanan e-posta adresine onay için sistemden elektronik posta gönderilecektir..

Yeni tip parmak izi verilerinin kayıtlı olduğu çipli pasaportların düzenlenmesine 01 Kasım 2016 tarihi itibariyle başlanmıştır.Vatandaşlar 01 Kasım 2016 tarihinden önce aldıkları, ancak, üzerinde parmak izi bilgisi bulunmayan pasaportlarını, değiştirmelerine gerek kalmaksızın geçerlilik tarihleri boyunca kullanılabilirler.

Yeni tip e pasaportlar  Umuma mahsus e-Pasaportlar; en az 6 ay olmak üzere, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yılllık, 4 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık olarak düzenlenir .Süresi biten pasaport uzatılmaz yenisi ile değiştirilir. 18 yaş altı çoçuklar için en fazla 5 yıllık pasaport düzenlenir.

Vatandaşlar yeni pasaport başvurusu için , Emniyet Genel Müdürlüğü pasaport randevu alma sisteminden değil, konsolosluk.gov.tr adresinden pasaport randevusu almaları gerekiyor.

T.C.Essen Başkonsolosluğu’ndan yeni pasaport başvurusunda bulunacak vatandaşlar ,başvuruda bulunacak kişi sayısınca ayrı ayrı pasaport randevusu almak zorundalar.Örneğin Cemile Hanım dört kişilik ailesi için yeni pasaport çıkartmak istiyor.Cemile Hanım ,eşi çoçukları ve kendisi adına ayrı ayrı dört pasaport randevusu alması gerekiyor.

Pasaport müracaatlarının şahsen yapılması gerekmektedir. 0 Yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda, pasaport sahibi şahsen bulunmalıdır.

E-PASAPORT ÇIKARTMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

1. TC nüfus cüzdanı aslı (Üzerinde TC kimlik numarası bulunan)
2. Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı .Eğer pasaportunuz kayıp ise “Verlustanzaige”
3. 1 adet Biyometrik Resim
Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere) – 50mm * 50mm ebatlarında – Fonu Beyaz – kıyafet rengi fon rengi ile aynı olmamalı – başın üstünde 4-5 mm boş alan olmalı – saç modeli veya başörtüsü göz ve kaşların hiçbir bölümünü kapatmamalı – yüz üzerinde parlaklık, yansıma ve gölge olmamalı – gözlük kullananlar için mümkünse gözlük çıkartılmalı – fotoğrafın renk, kontrast ve netlik kalitesi iyi düzeyde olmalı
4. Pasaport müracaatlarının Şahsen yapılması gerekmektedir.0 Yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda, pasaport sahibi şahsen bulunmalıdır.

Konsolosluk randevu sisteminden yeni pasaport randevusu nasıl alınır?

Linkini verdiğimiz www.konsolosluk.gov.tr/ adresine girdiğinizde sizden bulunduğunuz ülkeyi ve işlem yapmak istediğiniz konsolosluğu seçiyorsunuz.

Yukarıda görüldüğü gibi  ilgili ülke ve konsololuk seçildikten sonra yeşil renkdeki ” Evet, bu temsilcilikte işlem yapmak istiyorum ” linki tıklanır.

E -KONSOLOSLUK PASAPORT RANDEVU ALMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Daha sonra ana sayfanın sağ üst köşesinde kırmızı renkdeki ” Randevu Al ” linki tıklanır açılan sayfada pasaport işlemleri linki tıkladığınızda aşağıdaki resimde görülen sayfa açılacaktır..

Açılan bu sayfada yapabileceğiniz işlemler için aşağıda görülen seçenekler sıralanmıştır.Buradan size ilgili seçenek tıklanarak randevu alma işlemine geçilir.

Umuma Mahsus Pasaport Başvurusu
Yeni pasaport başvurusu
Randevu aldıktan sonra şahsen başvurmanız gerekmektedir.
Kaybından Dolayı Yeni Pasaport Başvurusu
Randevu aldıktan sonra şahsen başvurmanız gerekmektedir.
Pasaportsuz (Yasadışı Yollardan) Yurtdışına Çıkanların Pasaport Başvurusu
Randevu aldıktan sonra şahsen başvurmanız gerekmektedir.
Hususi Pasaport Başvurusu
Randevu aldıktan sonra şahsen başvurmanız gerekmektedir.
Hizmet Pasaportu Başvurusu
Randevu aldıktan sonra şahsen başvurmanız gerekmektedir.
Pasaport Teslim Başvurusu
Randevu aldıktan sonra şahsen başvurmanız gerekmektedir.
Geçici Pasaport Başvurusu
Randevu aldıktan sonra şahsen başvurmanız gerekmektedir.

Yeni Pasaport çıkartılırken süresi geçen yıllar için ayrıca ücret tahsil edilir.Eski pasaportun kayıp olması durumunda 5 Euro ücret tahsil edilir. PASAPORT BEDELİNİN KONSOLOSLUKTA NAKİT ÖDENMESİ GEREKMEKTEDİR. EC KART VEYA KREDİ KARTI VEYA HAVALE İLE ÖDEME MÜMKÜN DEĞİLDİR.
18 YAŞINDAN KÜÇÜKLER İÇİN YAPILACAK PASAPORT BAŞVURUNDA AYRICA AŞAĞIDAKİ BELGELER GEREKMEKTEDİR:

1. Resimli okul belgesi
(Schülerausweiss, resimli Schulbescheinigung, eğer çocuk için başvuru tarihi itibariyle son 6 ay içerisinde resimli yeni bir nüfus cüzdanı alınmış ve çocuğun Alman oturum izin belgesinde resim mevcut ise resimsiz okul belgesi de yeterlidir.
2. Ebeveynlerin kimlik belgesi aslı
3. Ebeveylerin her ikisininde müracaatda bulunması gerekmektedir.
Anne veya babadan sadece biri çocukla birlikte gelmişse, gelemeyen ebeveynin Türkiye’de ve T.C. Başkonsoloslukları noterlerinde verdiği MUVAFAKATNAME’nin aslı
4. Velayeti gösterir mahkeme kararı aslı
Anne ve babanın boşanmış olması durumunda, mahkemece velayet ebeyenlerinden hangisine verilmişse, o ebeveynin müracaat sırasında şahsen hazır bulunması gerekmektedir.

Essen Başkonsolosluğu Pasaport Randevu Alma” da bir yorum

 1. NUDA BOZKURT

  merhaba ben sever b.kizimin pasaport suresi gecmistir bir randevu gönderebilirmisinizz
  selam saygilar

 2. Abdullah Demirtas

  iyigunler oglumun pasaport suresi uzatmak icin basvurduk lutfen bize ogleden sonra termin verirmisiniz

 3. Dusra

  Merhaba selamlar kizimin ve oglumun turk oturumu gecmistir bana enkisa zamanda randevu verirmisiniz cok tesekirler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir