Pasaportlar Çipli Pasportla Nasıl Değiştirlecek?

Tarafından   Kasım 1, 2016

Pasaport sahipleri dikkat!Çipli pasaport dağıtımı başladı.. Bugünden itibaren yeni dönem başlıyor, eski pasaportlar yeni çipli pasaportlar ile değiştirlecek.Pasaport sahipleri dikkat 1 Kasım itibaren yeni çipli pasaportlar geliyor, peki eski pasaportlara ne olacak ,çipli pasaportla nasıl değiştirlecek? işte ayrıntılar..cipli-pasaport-nasil-alinir-kac-para

Avrupa Birliği vize muafiyeti çerçevesinde yer alan 72 kriterden biri olan çipli pasaport dönemi, 1 Kasım itibariyle başlıyor. Peki yeni dönemle neler değişecek, eski pasaportlara ne olacak, başvurular nasıl yapılacak?

İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye ile AB arasında varılan mutabakata göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat edebilmesi için şartlardan biri olan AB’ye uyumlu yeni pasaportlar hazırlandı.

Çiplerinde parmak izi verileri içeren pasaportlar bugünden itibaren verilecek.

AB ile vize muafiyeti çerçevesinde, mevcut pasaportlar, parmak izi verilerinin yüklü olmaması nedeniyle, AB şartlarına uyumlu değildi. Uygulamaya konulacak yeni pasaportların hazırlıkları Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığınca, 1 Haziran’da tamamlandı. Ancak mevcut pasaportların tüketilmesi amacıyla uygulama için 1 Kasım tarihi beklendi.

ÇİPLİ PASAPORT RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YENİ PASAPORTLARDA NELER OLACAK?

Yeni pasaportların çiplerinde, biometrik data ve kişinin parmak izinin yanı sıra kişiye ait ad, soyad, doğum yeri-tarihi, uyruk, kimlik ve pasaport numarası, cinsiyet gibi kişisel veriler de bulunacak.

Ancak vatandaşlar yeni çipli pasaportlara bakınca bir değişiklik görmeyecek. Sadece arka kapakta yer alacak çip, kapağın kalın durmasına neden olacak.

ÇİPLİ PASAPORT BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

Vatandaşlar e-pasaport randevu sayfasından, ilgili pasaport müracaat birimlerinden çipli pasaport için randevu alacak. Randevu alan kişinin randevu tarihinde ,10 dakika önce randevu alınan yerde olması gerekiyor. Başvuru yapacak kişinin yanında nüfus cüzdanı, 2 adet fotoğraf bulunması gerekiyor. Evrak teslimi sonrasında ise parmak izi veriliyor.

Parmak izi sonrası müraacaat ile birlikte Vergi Daire Başkanlığına online ulaştırılıp, merkezi olarak kişiselleştirilip, PTT kanalı ile vatandaşlara 3-7 günde postalanacak.

ESKİ PASAPORTLAR NE OLACAK?

Yeni pasaportlar alındıkça eski pasaportlar geçerliliğini yitirecek. Halihazırda eski pasaportunda vizesi olanların vizeleri geçerliliğini koruyacak.Yani eski pasaportlardaki vizelerini kullanmaya devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir