Edirne Yeni Çipli Pasaport Randevu Alma\Başvuru Sorgulama

Tarafından   Mart 18, 2017

Edirne Emniyet Müdürlüğü yeni çipli pasaport dağıtmaya başladı.Yeni Pasaport Randevu Alma işlemi için öncelikle merkezi randevu sistemine ziyaret etmeniz gerekiyor. Edirne Emniyet Müdürlüğü yeni pasaport başvurularını internet üzerinden alacağınız randevu ile kabul ediyor.Bunun haricinde pasaport başvuru takibi internetten referans numarası ile yapılıyor. Enez ,İpsala ,Keşan ,Uzunköprü İlçe Emniyet Müdürlükleri ile  Edirne Emniyet Müdürlüğüne yeni pasaport başvurusu şahsen yapılması gerekmektedir.

AB ile vize muafiyeti çerçevesinde, mevcut pasaportlar, parmak izi verilerinin yüklü olmaması nedeniyle, AB şartlarına uyumlu değildi. Uygulamaya konulacak yeni pasaportların hazırlıkları Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığınca, 1 Haziran’da tamamlandı. Ancak mevcut pasaportların tüketilmesi amacıyla uygulama için 1 Kasım tarihi beklendi.

Edirne İl Emniyet Müdürlüğü İletişim
Baba Demirtaş Mah. Hükümet Caddesi No: 2 Valilik Bahçe İçerisi ( Eski Adliye Binası ) 22030 EDİRNE

Tel:(0284)2148710

Dahili:124

5682 sayılı Pasaport Kanununa göre, pasaport başvurularının şahsen yapılması gerektiğinden başvuru sahiplerinin müracaat sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir.Yeni pasaport için 0 Yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda, pasaport sahibi şahsen bulunmalıdır.

Enez İlçe Emn.Md.
Gazi Ömer Bey Mah. Milli Egemenlik Cad. Hükümet Konağı 1. Kat Enez/EDİRNE
Tel:(0284)8116148
Randevulu başvuru yapılmaktadır.(Sınırlı sayıda randevusuz başvuru da kabul edilmektedir)

İpsala İlçe Emn.Md.
Bayram Bey Mah. Enez Cad. İpsala/EDİRNE
Tel:(0284)6169031 Dahili:21
Randevulu başvuru yapılmaktadır.(Sınırlı sayıda randevusuz başvuru da kabul edilmektedir)

Keşan İlçe Emn.Md.
Büyük Cami Mah. Cumhuriyet Meydani No:5 Keşan/Edirne Tel:(0284)7141057 Dahili: 119
Randevulu başvuru yapılmaktadır.(Sınırlı sayıda randevusuz başvuru da kabul edilmektedir)

Uzunköprü İlçe Emn.Md.
Mescit Mah. Kenan Evren Cad. No:109 Uzunköprü/EDİRNE
Tel:(0284)5131255 Dahili:122
Randevulu başvuru yapılmaktadır.(Sınırlı sayıda randevusuz başvuru da kabul edilmektedir)

Edirne e-Pasaport randevu alma ekranı için tıklayınız

Yeni pasaportların çiplerinde, biometrik data ve kişinin parmak izinin yanı sıra çipte kişiye ait tüm bilgiler isim, soy isim, cinsiyet, fotoğraf, doğum tarihi, doğum yeri, imza da eklenecek.

Ancak vatandaşlar pasaportlara bakınca bir değişiklik görmeyecek. Sadece arka kapakta yer alacak çip, kapağın kalın durmasına neden olacak.

E-PASAPORT BAŞVURU RANDEVUSU NASIL ALINIR?
Çipli pasaport için başvurular internetten yapılıyor. EMG Müdürlüğünün merkezi randevu alma sayfasından randevu alınarak başvuru yapılır.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?
Vatandaşlar e-pasaporttan, pasaport müracaat birimlerinden randevu alacak. Randevu alan kişinin 10 dakika önce randevu alınan yerde olması gerekiyor. Başvuru yapacak kişinin yanında nüfus cüzdanı, 2 adet fotoğraf bulunması gerekiyor. Evrak teslimi sonrasında ise parmak izi veriliyor.

Parmak izi sonrası müraacaat ile birlikte Vergi Daire Başkanlığına online ulaştırılıp, merkezi olarak kişiselleştirilip, PTT kanalı ile vatandaşlara 3-7 günde postalanacak.

ESKİ PASAPORTLAR NE OLACAK?
Yeni pasaportlar alındıkça eski pasaportlar geçerliliğini yitirecek. Halihazırda vizesi olanlar vizelerini kullanmaya devam edecek.

Umuma mahsus pasaport nedir ?
Hizmet, hususi veya diplomatik pasaport başvurusu için 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda belirtilen şartları taşımayan kişiler umuma mahsus pasaport başvurusunda bulunabilirler.

YENİ PASAPORT İÇİN GEREKLİ BAŞVURU BELGELERİ NELERDİR?

İnternetten pasaport rabdevu işlemini tamamladıktan sonra vatandaşların başvurularının kabul edilebilmesi için randevu gününde istenen belgelerle başvuru merkezine gidilmesi gerekmektedir. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport için istenen belgeler şu şekildedir;

18 yaşından büyük reşit olan bireyler için gerekli evraklar

– Nüfus cüzdanı aslı

– 2 adet biyometrik resim

– Pasaport Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı

– Pasaport Harç Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı

– Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı

Yeni pasaport çıkartmak için gerekli harç ve defter bedeli Maliye veznelerine yahut anlaşmalı bankalardan yatırılması gerekiyor. Bankalarda pasaport harcı yatırıldığına dair makbuz alınması önem arz ediyor.

YENİ !!!  Yeni pasaport harcı ve defter bedeli ücretlerini görmek  için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir