Diyarbakır Yeni Pasaport Randevu Alma Başvuru Takip

Tarafından   Şubat 3, 2017

Diyarbakır Pasaport Randevu Alma linkini tıklayarak uygun tarih aralığı için randevu alabilirisiniz..Yeni pasaport çıkartmak için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ile  Bismil , Çermik  , Ergani , Silvan İlçe Emniyet Müdürlüklerinden yeni pasaport başvurusu yapılabilir.

Avrupa Birliği ile varılan vize muafiyeti çerçevesinde, mevcut pasaportlar, parmak izi verilerinin yüklü olmaması nedeniyle, AB şartlarına uyumlu değildi. Uygulamaya konulacak yeni pasaportların hazırlıkları Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığınca, 1 Haziran’da tamamlandı. Ancak mevcut pasaportların tüketilmesi amacıyla uygulama için 1 Kasım tarihi beklendi.

YENİ PASAPORT İÇİN GEREKLİ BAŞVURU BELGELERİ NELERDİR?

İnternetten pasaport rabdevu işlemini tamamladıktan sonra vatandaşların başvurularının kabul edilebilmesi için randevu gününde istenen belgelerle başvuru merkezine gidilmesi gerekmektedir. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport için istenen belgeler şu şekildedir;

18 yaşından büyük reşit olan bireyler için gerekli evraklar

– Nüfus cüzdanı aslı

– 2 adet biyometrik resim

– Pasaport Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı

– Pasaport Harç Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı

– Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı

Yeni pasaport çıkartmak için gerekli harç ve defter bedeli Maliye veznelerine yahut anlaşmalı bankalardan yatırılması gerekiyor. Bankalarda pasaport harcı yatırıldığına dair makbuz alınması önem arz ediyor.

YENİ !!!  Yeni pasaport harcı ve defter bedeli ücretlerini görmek  için tıklayınız.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü İletişim

Ekinciler Cad. Emn.Müd. Hizmet Binasi Ofis DİYARBAKIR
Tel:(0412)2415410-5411-5412-5413

5682 sayılı Pasaport Kanununa göre, pasaport başvurularının şahsen yapılması gerektiğinden başvuru sahiplerinin müracaat sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir.Yeni pasaport için 0 yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda, pasaport sahibi şahsen bulunmalıdır.

Diyarbakır e-Pasaport randevu alma ekranı için tıklayınız

Yeni pasaportların çiplerinde, biometrik data ve kişinin parmak izinin yanı sıra çipte kişiye ait tüm bilgiler isim, soyisim, cinsiyet, fotoğraf, doğum tarihi, doğum yeri, imza da eklenecek.

Ancak vatandaşlar pasaportlara bakınca bir değişiklik görmeyecek. Sadece arka kapakta yer alacak çip, kapağın kalın durmasına neden olacak.

Bismil İlçe Emniyet Müdürlüğü
Kurtuluş Mah. Ahmet Arif Bl. İlçe Emn.Müd.Hizmet Binası Bismil/DİYARBAKIR
Tel:(0412)4153011 Dahili:5881 Randevusuz başvuru yapılmaktadır.

Çermik İlçe Emniyet Müdürlüğü
İlçe Emniyet Müdürlüğü, Çermik / DİYARBAKIR
Tel: (0412) 461 2055
Randevusuz başvuru yapılmaktadır.

Ergani İlçe Emniyet Müdürlüğü
Fatih Mah.Dicle Cad.İlçe Emn. Müd. Hizmet Binası Ergani/DİYARBAKIR
Tel:(0412)6115684 Dahili:5847 Randevusuz başvuru yapılmaktadır.

Silvan İlçe Emniyet Müdürlüğü
Gazi Cad.İlçe Emn. Müd. Hizmet Binası Silvan/DİYARBAKIR
Tel:(0412)7115003 Dahili:128

E-PASAPORT BAŞVURU RANDEVUSU NASIL ALINIR?
Çipli pasaport için başvurular internetten yapılıyor. EMG Müdürlüğünün merkezi randevu alma sayfasından randevu alınarak başvuru yapılır.

YENİ !! PASAPORT RANDEVUSU NASIL ALINIR TIKLA ÖĞREN !!

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?
Vatandaşlar e-pasaporttan, pasaport müracaat birimlerinden randevu alacak. Randevu alan kişinin 10 dakika önce randevu alınan yerde olması gerekiyor. Başvuru yapacak kişinin yanında nüfus cüzdanı, 2 adet fotoğraf bulunması gerekiyor. Evrak teslimi sonrasında ise parmak izi veriliyor.

Parmak izi sonrası müraacaat ile birlikte Vergi Daire Başkanlığına online ulaştırılıp, merkezi olarak kişiselleştirilip, PTT kanalı ile vatandaşlara 3-7 günde postalanacak.

ESKİ PASAPORTLAR NE OLACAK?
Yeni pasaportlar alındıkça eski pasaportlar geçerliliğini yitirecek. Halihazırda vizesi olanlar vizelerini kullanmaya devam edecek.

Umuma mahsus pasaport nedir ?
Hizmet, hususi veya diplomatik pasaport başvurusu için 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda belirtilen şartları taşımayan kişiler umuma mahsus pasaport başvurusunda bulunabilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir