Deventer Başkonsolosluğu Pasaport Randevu Alma, Hollanda Deventer Başkonsolosluğu Yeni Pasaport Ücreti

Tarafından   Ağustos 18, 2017

Deventer Başkonsolosluğu pasaport randevu alma işlemi e-konsolosluk randevu sisteminden online yapılır.Hollanda Deventer Türk Başkonsolosluğu pasaport başvurusu için gerekli belgeler neler? Yeni pasaport çıkartma ücreti ne kadar?

Yeni tip e pasaportlar  Umuma mahsus e-Pasaportlar; en az 6 ay olmak üzere, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yılllık, 4 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık olarak düzenlenir .Süresi biten pasaport uzatılmaz yenisi ile değiştirilir.

Deventer Başkonsolosluğu Pasaport Randevu Alma İşlemi e-konsolosluk sistemi üzerinden yapılıyor.  Deventer Türk konsolosluğundan kaybından dolayı çıkartma, çoçuklar için ve süresi biten pasaportlar için yeni e pasaport başvurusu yapacak vatandaşların randevu alması zorunlu.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlar yeni pasaport başvurusu için , pasaport randevu alma sisteminden değil, konsolosluk.gov.tr adresinden pasaport randevusu almaları gerekiyor.

T.C Deventer Başkonsolosluğu’ndan yeni pasaport başvurusunda bulunacak vatandaşlar ,başvuruda bulunacak kişi sayısınca ayrı ayrı pasaport randevusu almak zorundalar.Örneğin Cemil Bey beş kişilik ailesi için yeni pasaport çıkartmak istiyor.Cemil Bey ,eşi çoçukları ve kendisi adına ayrı ayrı beş pasaport randevusu alması gerekiyor.

Pasaport müracaatlarının şahsen yapılması gerekmektedir.0 Yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda, pasaport sahibi şahsen bulunmalıdır.

Konsolosluk randevu sisteminden yeni pasaport randevusu nasıl alınır?

Linkini verdiğimiz www.konsolosluk.gov.tr/ adresine girdiğinizde sizden bulunduğunuz ülkeyi ve işlem yapmak istediğiniz konsolosluğu seçiyorsunuz.

Yukarıda görüldüğü gibi  ilgili ülke ve konsololuk seçildikten sonra yeşil renkdeki ” Evet, bu temsilcilikte işlem yapmak istiyorum ” linki tıklanır.

E -KONSOLOSLUK PASAPORT RANDEVU ALMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Daha sonra ana sayfanın sağ üst köşesinde kırmızı renkdeki ” Randevu Al ” linki tıklanır açılan sayfada pasaport işlemleri linki tıklanar randevu işlemine geçilir.

Öğrencilerin pasaport işlemlerinde harç ödeniyor mu?

Hollanda’da 4-25 yaş arası öğrencilerden eğitimine devam ettiğini belgelemeleri koşuluyla,
25 yaşını ikmal edecekleri tarihe kadar pasaport süre harcı alınmamaktadır. Bu imkandan faydalanacak öğrencilerin eğitim gördükleri kurumdan alacakları öğrenci belgesini başvuru sırasında ibraz etmeleri zorunludur. Bu durumda öğrencilerden 2017 yılı için yalnızca 26.- Avro pasaport cüzdan bedeli ile 4.- Avro posta bedeli olmak üzere toplam 30.- Avro harç alınacaktır.

Kayıp pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Kayıp pasaport başvurusu, yerel polis makamından alınacak kayıp raporu, nüfus cüzdanı ve 2 adet vesikalık fotoğrafla yapılır.

Kayıp pasaportlarla ilgili olarak, Başkonsolosluğumuzca kişinin nüfusa kayıtlı olduğu ilin Emniyet Müdürlüğü arasında yazışma yapıldığından, işlemin sonuçlanması ve yeni pasaportun düzenlenmesi zaman alabilmektedir.

Geçici pasaport hangi durumlarda verilir?

Geçici pasaport, acil durumlarda (bir yakının vefatı veya sağlık sorunu), mevcut pasaportun geçirililik süresinin bitmiş olması veya mevcut pasaportun kaybedilmesi halinde düzenlenir. Geçici pasaportun geçerlilik süresi düzenlendiği tarihten itibaren 1 ay’dır. Sadece Türkiye’ye havayoluyla yapılan seyahatler kullanılabilir. Geçici pasport düzenlenebilmesi için nüfus cüzdanı ve 1 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir. Geçici pasaport yapılacak vatandaşımızın 18 yaşından küçük yani reşit olmaması durumunda, anne ve babanın hazırlanacak muvafakatnameye imza atmaları gerekmektedir.

Reşit olmayanlara pasaport nasıl hazırlanır?

Reşit olmayan çocuklara pasaport ve geçici pasaport hazırlanması işleminde gerekli olan muvafakatname, memur önünde kimlik tespiti yapılarak anne ve babanın imzalarının alınması şeklinde yapılır. Ebeveynlerin boşanması durumunda,  kesinleşmiş Türk veya Hollanda mahkemesi kararıyla velayetin verildiği ebeveyn tarafından sözkonusu işlem yapılabilir. Eşlerden birinin işlem sırasında bulunmaması durumunda Konsolosluklarda veya Türkiye’deki Noterliklerde hazırlanmış olan muvafakatnamenin mutlaka ibraz edilmesi gerekmektedir. Reşit olmayan çocuklara en fazla 5 yıl süreyle pasaport düzenlenebilir.

Pasaport başvurusu yapıldıktan sonra, pasaport ne zaman hazırlanıp teslim edilir?

Pasaport başvurusu alındıktan sonra yaklaşık 1 hafta ila 10 gün arasında Türkiye’deki tanzim merkezinden Dışişleri Bakanlığımız aracılığıyla Başkonsolosluğumuza kargoyla gönderilir ve kargo teslim alındığında aynı gün stok girişi yapılarak teslime hazır hale gelir.

Hususi damgalı pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Hak sahibinin, nüfus cüzdanı, emekli / resmi görevden ayrılan şahsın kadro derecesini gösterir kurumundan aldığı belge ve emekli tanıtım kartıyla birlikte başvurması gerekmektedir.

Hususi pasaport almaya hak sahiplerinin eşleri ve reşit olup hak sahibi ebeveyni ile birlikte ikamet eden, evli bulunmayan, iş sahibi olmayan öğrenimine devam eden kız ve erkek çocuklarına (Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim Fakültesi dâhil öğrenim gördükleri okuldan öğrenci olduğunu belgelemek şartı ile) 25 yaşını dolduruncaya kadar hususi damgalı pasaport düzenlenmektedir.

Hususi pasaport en az 6 ay, azami 5 yıl süre için düzenlenebilir.

Hususi pasaportlarla ilgili olarak Başkonsolosluğumuzla İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü arasında yazışma yapıldığından, işlemin sonuçlanması ve yeni pasaportun düzenlenmesi zaman alabilmektedir.

Nüfus bilgilerinde herhangi bir değişikliğin olması durumunda yeni bir pasaport alınmalı mıdır?

Nüfus bilgilerinde değişiklik olması durumunda, mevcut pasaportun yenilenmesi gerekmektedir. Evlilik ve boşanmalardaki soyadı değişikliği ve nüfus bilgilerindeki maddi hataların düzeltilmesi (adı, soyadı, doğum yeri, doğum tarihi vb. gibi) durumunda yeniden düzenlenecek nüfus cüzdanı bilgileriyle örtüşecek yeni bir pasaport alınması gerekir. Sözkonusu işlemde pasaporttaki mevcut süre yeterli ise aynı süreyle yeni pasaport düzenlenmesi nedeniyle sadece 30 Euro (26.00 Euro cüzdan bedeli + 4 Euro posta bedeli) tahsil edilir.

Seyahatlerde pasaportun geçerlilik süresinin önemi var mıdır?

Genellikle seyahatlerde pasaportun en az 6 ay geçerli olması istenmektedir. Ancak, seyahate çıkmadan önce ilgili ülke temsilciliklerinden bilgi alınması tavsiye olunur.

Yeni pasaport teslimi sırasında hangi belgeler getirilmelidir?

Pasaport tesliminde, işlem sırasında vatandaşa verilen başvuru formu ve eski pasaportun ibraz edilmesi zorunludur. İlk müracaat ve kaybından dolayı yenilenen (zayi) pasaport işlemlerinde başvuru formu ve nüfus cüzdanının ibrazı yeterlidir.

Yeni Pasaport ve Harçları Ne Kadar?

T.C. Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen 2017 yılına ait yeni pasaport harçları, defter bedeli ve posta bedeli dahil olmak üzere aşağıda sunulmaktadır. Pasaport harçları Başkonsolosluğumuzda işlem sırasında nakit olarak ödenmektedir

6 aylık         : 42.- Avro + 4 Avro  =   46.- Avro

 

1 yıllık        : 49.- Avro + 4 Avro    =   53.- Avro

2 yıllık         : 63.- Avro + 4 Avro =    67.- Avro

3 yıllık        : 78.- Avro + 4 Avro =     82.-  Avro

4-10 yıllık   : 100.- Avro + 4 Avro  =  104.- Avro

Pasaport cüzdan bedeli: 30.- Avro (yukarıdaki fiyatlara dahil edilmiştir)

Not:  Tüm başvurularda e-pasaportların Türkiye’den Başkonsolosluğumuza gönderi ücreti olarak 4.- Avro tahsil edilmektedir. Başkonsolosluğumuza ulaşan e-pasaportların Başkonsolosluğumuz pasaport servisinden teslim alınması gerekir. Tanzim edilen e-pasaportların ayrıca adrese gönderilmesi uygulaması yoktur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir