Çorum Pasaport Randevu Alma Başvuru Sorgulama

Tarafından   Ocak 25, 2017

Çorum Pasaport Randevu Alma işlemi ile yeni Çorum Emniyet Müdürlüğü yeni pasaport başvuru takibi internetten  yapılıyor. Alaca , İskilip , Osmancık , Sungurlu İlçe Emniyet Müdürlükleri ile  Çorum Emniyet Müdürlüğü pasaport başvurusu şahsen yapılması gerekmektedir.

AB ile vize muafiyeti çerçevesinde, mevcut pasaportlar, parmak izi verilerinin yüklü olmaması nedeniyle, AB şartlarına uyumlu değildi. Uygulamaya konulacak yeni pasaportların hazırlıkları Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığınca, 1 Haziran’da tamamlandı. Ancak mevcut pasaportların tüketilmesi amacıyla uygulama için 1 Kasım tarihi beklendi.

Çorum İl Emniyet Müdürlüğü İletişim

Cumhuriyet Mah. Şehit Pilot Üstteğmen Erdem Öztürk Sok. 18100 ÇANKIRI
Tel:(0376)2132222 Dahili:5411

5682 sayılı Pasaport Kanununa göre, pasaport başvurularının şahsen yapılması gerektiğinden başvuru sahiplerinin müracaat sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir.Yeni pasaport için 0 Yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda, pasaport sahibi şahsen bulunmalıdır.

Çorum e-Pasaport randevu alma ekranı için tıklayınız

Yeni pasaportların çiplerinde, biometrik data ve kişinin parmak izinin yanı sıra çipte kişiye ait tüm bilgiler isim, soyisim, cinsiyet, fotoğraf, doğum tarihi, doğum yeri, imza da eklenecek.

Ancak vatandaşlar pasaportlara bakınca bir değişiklik görmeyecek. Sadece arka kapakta yer alacak çip, kapağın kalın durmasına neden olacak.

Alaca İlçe Emn.Md. Zile Cad. Alaca İlçe Emn.Md. Alaca / ÇORUM
Tel: (0364) 411 5656
Randevusuz başvuru yapılmaktadır.

Çorum İl Emniyet Müdürlüğü Çepni Mah. Inönü Cad. Emniyet Sok. No:1 Kat:1 ÇORUM
Tel:(0364)2241009 Dahili:5420
Randevusuz başvuru yapılmaktadır.

İskilip İlçe Emn.Md. Yeni Cami Mah. Ula Cd. İskilip/ÇORUM
Tel: (0364) 511 6007
Randevusuz başvuru yapılmaktadır.

Osmancık İlçe Emn.Md. Yeni Mahalle Ömer DERİNDERE Bulvarı No:84 Osmancık/ÇORUM
Tel:(0364)6114051 Dahili:124
Randevusuz başvuru yapılmaktadır.

Sungurlu İlçe Emn.Md. Bahçelievler Mah.Alihan Sokak No:15 Sungurlu/ÇORUM
Tel:(0364)3112305 Dahili:15

E-PASAPORT BAŞVURU RANDEVUSU NASIL ALINIR?
Çipli pasaport için başvurular internetten yapılıyor. EMG Müdürlüğünün merkezi randevu alma sayfasından randevu alınarak başvuru yapılır.

DİKKAT !! PASAPORT RANDEVUSU NASIL ALINIR TIKLA ÖĞREN !!

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?
Vatandaşlar e-pasaporttan, pasaport müracaat birimlerinden randevu alacak. Randevu alan kişinin 10 dakika önce randevu alınan yerde olması gerekiyor. Başvuru yapacak kişinin yanında nüfus cüzdanı, 2 adet fotoğraf bulunması gerekiyor. Evrak teslimi sonrasında ise parmak izi veriliyor.

Parmak izi sonrası müraacaat ile birlikte Vergi Daire Başkanlığına online ulaştırılıp, merkezi olarak kişiselleştirilip, PTT kanalı ile vatandaşlara 3-7 günde postalanacak.

ESKİ PASAPORTLAR NE OLACAK?
Yeni pasaportlar alındıkça eski pasaportlar geçerliliğini yitirecek. Halihazırda vizesi olanlar vizelerini kullanmaya devam edecek.

Umuma mahsus pasaport nedir ?
Hizmet, hususi veya diplomatik pasaport başvurusu için 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda belirtilen şartları taşımayan kişiler umuma mahsus pasaport başvurusunda bulunabilirler.

YENİ PASAPORT İÇİN GEREKLİ BAŞVURU BELGELERİ NELERDİR?

İnternetten pasaport rabdevu işlemini tamamladıktan sonra vatandaşların başvurularının kabul edilebilmesi için randevu gününde istenen belgelerle başvuru merkezine gidilmesi gerekmektedir. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport için istenen belgeler şu şekildedir;

18 yaşından büyük reşit olan bireyler için gerekli evraklar

– Nüfus cüzdanı aslı

– 2 adet biyometrik resim

– Pasaport Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı

– Pasaport Harç Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı

– Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı

Yeni pasaport çıkartmak için gerekli harç ve defter bedeli Maliye veznelerine yahut anlaşmalı bankalardan yatırılması gerekiyor. Bankalarda pasaport harcı yatırıldığına dair makbuz alınması önem arz ediyor.

YENİ !!!  Yeni pasaport harcı ve defter bedeli ücretlerini görmek  için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir