Burgaz Konsolosluk Pasaport Randevu Alma / Gerekli Belgeler

Tarafından   Eylül 9, 2018

Bulgaristan TC Burgaz Başkonsolosluğu Pasaport İşlemleri telefon , adres , iletişim bilgilerinin yer aldığı bu yazımızda Burgaz konsolosluk randevu alma ve pasaport işlemi hakkında bilgi edinebilirisniz.

Burgaz Türk Konsolosluğu yeni pasaport , Burgaz Konsolosluk kayıp pasaport başvurusu için gerekli işlemler ve gerekli belgeler başvuru esnasında randevu aldığınız sayfadan da ulaşılır.

Bulgaristan Burgaz Türk Konsolosluğuna pasaport başvuruları internetten alınacak online randevu ile yapılır. Başvurular her pasaport için ayrı ayrı ve şahsen yapılır. Başvuru işlemi tamamlanan pasaportların takibi ve teslim tarihleri e-konsolosluk sayfasında online ya da e-posta ile öğrenilir.

Randevu Almak için Tıklayınız

Burgaz Başkonsolosluğu Nerede?

Burgaz Başkonsolosluğu iletişim bilgileri ;

Posta adresi
Turkish Consulate General
Boulevard Demokratsia, No.38,
8000 – Burgas / Bulgaria
Telefon:+359 56 879 940,Faks:+359 56 821 700
E-Posta: consulate.burgas@mfa.gov.tr

Pasapoort Başvurusu için Gerekli Belgeler Neler?

Yeni pasaport talebi için gerekli belgeler:

– Pasaport

– Kimlik  Kartı (Aslı)

– 2 adet biyometrik fotoğraf

2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf (50 mm x 60 mm büyüklüğünde) ile şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Biyometrik vesikalık fotoğraflarda saç bitiminden çeneye kadar olan mesafe 32 mm ile 36 mm arasında olmalıdır. Şablona uygun olarak burun tam orta çizgide olmalıdır. Fon rengi beyaz ya da beyaza çok yakın bir tonda olmalıdır. Gözler açık ve aynı hizada olmalıdır.

– Harç (Bulgar Levhası olarak ödenmektedir)

Kayıp ve çalınma nedeniyle pasaport yenileme işlemi nüfusa kayıtlı bulunan valilikten alınacak talimat üzerine gerçekleştirilir. Bu durumda müracaat sırasında olayla ilgili polisten alınacak pasaport kayıp belgesinin ibraz edilmesi gereklidir. Böyle hallerde yenileme işlemi gerekli prosedür tamamlandıktan sonra gerçekleşir ve yaklaşık bir ay sürer.

Kaybından dolayı yeni pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Kaybından Dolayı Yeni Pasaport Başvurusu İşlemi

Kaybından dolayı yeni pasaport başvurusu işlemleri ile ilgili esaslara genel olarak 5682 sayılı Pasaport Kanunu ve İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Yeni Tip Pasaport Uygulama Talimatında yer verilmektedir.

Kayıp pasaportlarla ilgili olarak, Dış Temsilciliklerimiz ile kişinin nüfusa kayıtlı olduğu ilin Emniyet Müdürlüğü arasında yazışma yapıldığından, işlemin sonuçlanması ve yeni pasaportun düzenlenmesi vakit alabilmektedir.

Kaybından dolayı yeni pasaport başvurusunda bulunan kişilerin kimliklerini tespite yarayacak nüfus cüzdanı, aile cüzdanı, sürücü belgesi gibi resimli bir belge ibraz edememeleri durumunda, ilgili kurumlarla yazışma yapılarak kimlik tespitinin yapılmasının ardından pasaport başvurusu alınabilmektedir.

Kaybından dolayı yeni pasaport başvurusu sırasında, başvuru sahibinin konuyla ilgili yazılı beyanı alınır, ergin (reşit) olmayanlar adına yapılacak başvurularda ise velayet sahibi anne/babanın yazılı beyanın alınması yeterlidir.

Kaybından dolayı pasaport başvurularında, pasaportun kaybolduğu bölgedeki Polis/Jandarma Karakoluna veya başka herhangi bir Makama müracaat edilerek konuya ilişkin belge getirilmesine gerek bulunmamaktadır.

Nüfus cüzdanı aslı, (T.C. Kimlik no’lu – 15 yaşından büyükler için fotoğraflı)

Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf, (fonu beyaz)

Pasaportun nasıl kaybolduğu ile ilgili beyanı içeren dilekçe,

Reşit olmayanlar için anne ve babanın muvafakatnamesi, (boşanma, anne veya babanın cezaevinde olması, evlilik dışı doğan çocuklar adına başvuru gibi detaylarda muvafakatname konusu için lütfen Umuma Mahsus Pasaport Başvurusu/Yeni Pasaport Başvurusu /18 Yaşından Küçükler İçin Pasaport Başvurusu bilgi metinlerini okuyunuz).

Mahcurlar 18 yaşından büyük ise vasinin kendisi veya muvafakatnamesi,

Pasaport cüzdan, harç ve posta bedeli dekontu, (Temsilciliklerimizde tahsil edilmektedir)

Öğrenim amaçlı yurtdışına gidenlerin durumunu gösterir belge (harçsız pasaport başvurusu için),

Form dilekçe (Temsilciliklerimizde hazırlanmaktadır).

Dilekçe’nin imza bölümü için;

*12 yaşını dolduranların imza atmaları gerekmektedir. (13 yaşından gün alanlar ve daha büyükler).

*12 yaşından küçüklerin imza atma zorunluluğu yoktur.

*Mahcurlardan imza istenmez.

*Engelli (fiziksel engelli) kişilerin de 12 yaşını doldurmaları halinde imza atmaları gerekmektedir.

*İmza atamama durumlarında “imza atamaz” seçeneği belirtilir.

Pasaport – Gerekli Belgeler:

Yeni pasaport talebi için gerekli belgeler:

– Pasaport

– Nüfus cüzdanı (Aslı)

– 2 adet biyometrik fotoğraf

2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf (50 mm x 60 mm büyüklüğünde) ile şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Biyometrik vesikalık fotoğraflarda saç bitiminden çeneye kadar olan mesafe 32 mm ile 36 mm arasında olmalıdır. Şablona uygun olarak burun tam orta çizgide olmalıdır. Fon rengi beyaz ya da beyaza çok yakın bir tonda olmalıdır. Gözler açık ve aynı hizada olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir