BORDO PASAPORT NASIL ALINIR & BORDO PASAPORT KAÇ PARA?

Tarafından   Mart 13, 2017

Bordo Pasaport nasıl alınır? Bordo pasaport almak için gerekli evraklar neler? Bordo pasaport kaç para? pasaport kaç günde çıkar?

Yurtdışı seyahati düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken iş pasaportunuzu çıkartmak olacak. Bordo pasaportlular 102 ülkeye, yeşil pasaportlular ise 160 ülkeye vizesiz gidebiliyor. Buna göre pasaport almanız için izlemeniz gereken yollar…

1. Pasaport İçin Gerekli Evrakları Toplayın
Pasaport başvurunuzun kabul edilmesi için tüm evraklarınızı eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekiyor. Dosyanızın eksik olmadığından emin olun.

2. Pasaportunuzun Geçerlilik Süresine Karar Verin
Bordo pasaportların minimum 6 ay, maksimum 10 yıl olan bir geçerlilik süresi vardır. Geçerlilik süresi uzadıkça devlete yapılması gereken ödemenin miktarı artar. Örneğin 2017 ücretlerine bakacak olursak:
6 aylık pasaport için 120,1 TL Pasaport Harcı + 94 TL Defter Bedeli = 214,1 TL ödemeniz gerekir.
10 yıllık pasaport için 573,1 TL Pasaport Harcı + 94 TL Defter Bedeli = 667,1 TL ödemeniz gerekir.

3. Pasaport Harç ve Defter Bedelini Ödeyin
Bordo pasaport alacakların pasaport defter bedeli ve pasaport harcı olarak devlete iki ödeme yapması gerekiyor.
Pasaport Harcı – Bunu işlem bedeli olarak düşünebilirsiniz. Hangi pasaporta başvurursanız başvurun işlem bedeli sabittir.
Pasaport Defter Bedeli – Cüzdan bedeli olarak bilinir. Bunu da pasaportun geçerlilik süresi için ödediğiniz bedel gibi düşünebilirsiniz. Pasaportun geçerlilik süresi artınca defter bedeli de artar.

4. Pasaport Başvurusu İçin Randevu Alın
Bordo Pasaport çıkartmak için, tüm belgeleriniz hazır olduğunda epasaport.gov.tr adresinden, size uygun konumdaki ilçe ve il emniyet müdürlüklerinin birinden, sistemdeki boş gün ve saatlerden birini seçerek online randevu almanız gerekiyor. İlla ikamet ettiğiniz bölgeden almanız gerekmiyor.

5. Pasaport Teslimatı
Pasaportunuz başvuru esnasında belirttiğiniz adrese kurye veya kargo ile gönderiliyor. Devlet randevu gününden sonra 5-7 iş günü içinde elinizde olacağını taahhüt ediyor.

Bordo pasaport (umumi pasaport) çıkarmak için gereken belgeler aşağıdaki gibi;
-Nüfus Cüzdanının Aslı (Fotokopisini de bulundurmakta yarar var)
-2 Adet Biyometrik Fotoğraf: Vesikalık fotoğraf olmaz, biometrik fotoğraf olması şart. Sizin bir şey yapmanız gerekmiyor, fotoğrafçıya gittiğinizde “pasaport için biometrik fotograf istiyorum” demeniz kafi. Onlar zaten biliyor ve sizi yönlendireceklerdir. Baş öne eğik veya herhangi bir tarafa dönük olmayacak, nötr bir yüz ifadesiyle ağzı kapalı olarak çekilecek, beyaz ve desensiz fon kullanılacak ve 50×50 veya 50×60 mm ebatlarında olacak.
-Eski Pasaportlar: Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı
-Pasaport Harcı ve Pasaport Bedeli Dekontları: 01.2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, talep edilen sürelerine göre alınacak defter ve harç bedellerinin ödendiğini belgelemek için dekontlar
-Eğer pasaport başvurusu reşit olmayan yada engelli bir birey için yapılıyorsa muvafakatname gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir