Adıyaman Pasaport Randevu Alma ve Sorgulama

Tarafından   Kasım 24, 2016

Adıyaman Pasaport Randevu Alma ve Başvuru Sorgulama; Adıyaman’dan vatandaşlar Umuma Mahsus Pasaport yani bordo pasaport başvuru işlemleri randevusu aldıktan sonra, İl ve Besni , Gölbaşı , Kahta ilçe Emniyet Müdürlükleri Pasaport Şube Müdürlükleri Pasaport Büro Amirliğine müracaat edmeleri gerekiyor.adiyaman-pasaport-randevu-sorgulama

Adıyaman Emniyet Müdürlüğüne yeni çipli e- pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Adıyaman’dan yeni pasaport başvurusu yapılabilecek İlçe Emniyet Müdürlükleri listesi ve çipli pasaport için gerekli belgeler ile ödenmesi gereken defter-harç ücretleri yazımızın devamında.

adiyaman-pasaport-randevu-alma

Adıyaman Pasaport Randevu Alma ve Sorgulama İşlemi

 

Adıyaman’dan yeni pasaport başvurusunda bulunacak vatandaşların ilgili il ve ilçe Emniyet Müdürlüğüne başvuru yapmadan önce merkezi randevu alma sisteminden pasaport randevusu almaları gerekiyor. https://epasaport.egm.gov.tr adresinden TC.Kimlik numarası ile istedikleri ilçe emniyet müdürlüğünden uygun tarihlerde epasaport randevusu alabilirler.

ADIYAMAN EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ PASAPORT RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü

Mehmet Akif Mah. Sakarya Cad. ADIYAMAN İl Emniyet Müdürlügü Binasi A Blok Giriş Kat
Tel:(0416)2164885 Dahili:5420
Randevulu başvuru yapılmaktadır.
(Sınırlı sayıda randevusuz başvuru da kabul edilmektedir)

Besni İlçe Emn.Md.

Dumlupınar Mah.Atatürk Cad.No:235 Besni/ADIYAMAN
Tel:(0416)3181757 Dahili:29
Randevusuz başvuru yapılmaktadır.

Gölbaşı İlçe Emn.Md.

Cumhuriyet Mah.Turan Özdemir Cad. Gölbaşı/ADIYAMAN
Tel:(0416)7816050 Dahili:8025
Randevusuz başvuru yapılmaktadır.

Kahta İlçe Emn.Md.

Karşıyaka Mah.M.Sırrı Turgut Cad.No:32 Kahta/ADIYAMAN
Tel:(0416)7255017
Randevusuz başvuru yapılmaktadır.

E-PASAPORT BAŞVURU DURUMU SORGULAMASI İÇİN TIKLAYINIZ

E- Pasaport Nedir? Epasaport Başvuru İşlemleri

E-Pasaport Randevu Sistemi: Pasaport müracaatlarında randevu sistemine geçilmiş olup, müracaat edecek vatandaşlarımızın www.epasaport.gov.tr internet adresinden randevu almaları ve randevu için kendilerine belirtilen günde randevu saatinden en az yarım saat önce müracaat merkezinde bulunmaları gerekmektedir. Randevu saatini geçirenler randevusuz olarak müracaat edeceklerdir.

Müracaat Yeri: Vatandaşlarımız Umuma Mahsus Pasaport işlemleri için İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlükleri ve Pasaport Müracaat merkezi bulunan İlçelerimizde Pasaport Büro Amirliğine müracaat edeceklerdir.

Parmak İzi Alma: 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 5.maddesi: “Polis, her çeşit silah ruhsatı, sürücü belgesi, pasaport veya pasaport yerine geçen belge almak için başvuruda bulunan kişilerin parmak izini alır” hükmü uyarınca pasaport müracaatında bulunan 7 yaşından büyüklerin parmak izi alınmakta olup, daha önceden sayılan sebeplerle parmak izi alınanlardan tekrar parmak izi alınmaz.

Pasaport Müracaatı Takibi: Vatandaşlarımız pasaport müracaat işlemini tamamladıktan sonra pasaportunun hangi aşamada olduğunu www.epasaport.gov.tr internet adresinden takip edebilir. Ayrıca müracaat edilen Pasaport Şubesine şahsen TC Kimlik belgeleri ile gelerek Pasaportunun hangi aşamada olduğunu öğrenebilmektedirler.

Pasaport Teslim İşlemi: Yeni tip pasaportların tamamı Ankara/Gölbaşı’nda kurulan tanzim merkezinde hazırlanmakta olup, pasaportlar PTT Kargo tarafından müracaat esnasında belirtilen kişi ve adrese, merkezdeki talep yoğunluğuna bağlı olarak, 3 gün içinde teslim edilmektedir. Ancak yoğun dönemlerde bu süre 3 ile 7 gün arasında değişmektedir. Müracaatın tamamlanmasından sonra pasaport teslim edilecek kişi ve adresin değiştirilmesi mümkün değildir.

Yabancı Uyrukluların Pasaport İşlemleri: Yabancı uyruklu şahıslardan sadece KKTC vatandaşlarının pasaport müracaatı alınmaktadır. Pasaport işlemlerini yapabilmek için kendi Konsolosluk şubesinden belge almaları, Nüfus Müdürlüğünden geçici TC Kimlik Numarası ve adres bildiriminde bulunması gerekmektedir.

Umuma mahsus, hususi ya da hizmet e-Pasaportu almak isteyen başvuru sahipleri; Pasaport defter bedellerini “pasaport defter bedeli” adı altında, Harç bedelleri ise “e-Pasaport harç bedeli” adı altında, Maliye Bakanlığı’na bağlı il/ilçenin defterdarlık/malmüdürlüklerine, veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan aşağıdaki bankalara yatırabilir.

Güncel Pasaport Harç Ücretleri ve Defter Bedelleri İçin Tıklayınız

Alınacak dekontlarda mutlaka TC Kimlik numaranız, adınız ve soyadınız bulunmalıdır. Dekontlar daha sonradan değiştirilemediği için harç miktarınızı pasaport sürenize uygun olarak yatırmanız önem arz etmektedir. Yatırılacak harç ve defter bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta, tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.

Akbank ,Aktifbank,Albaraka Türk Katılım Bankası ,Alternatif Bank,Anadolubank,Arap Türk Bankası ,Citibank ,Denizbank ,BurganBank,FibaBanka , Finansbank , Garanti Bankası , HSBC Bank ,ING Bank,Kuveyt Türk Katılım Bankası , Odeabank , Şekerbank ,T.C. Ziraat Bankası ,ICBC Turkey Bank A.Ş.,TurkishBank ,Turkland Bank ,Türk Ekonomi Bankası (TEB) ,Türkiye Finans Katılım Bankası ,Türkiye Halk Bankası,Türkiye İş Bankası ,Türkiye Vakıflar Bankası ,Yapı ve Kredi Bankası ,Ziraat Katılım Bankası

E-pasaport ile ilgili tüm bilgilere www.epasaport.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.Telefonla bilgi almak isteyen vatandaşlarımız yurt içinde müracaat ettikleri il biriminden, yurt dışında ise konsolosluk ve elçiliklerden ayrıntılı bilgi alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir